Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Pšenice - ano nebo ne?

Autor: Šárka Datum: 16.11.2017 13:01

   Dobrý den.

Ve stáji se nám dostala nabídka nového krmiva. Krom jiného obsahuje i pšenici - resp. pšeničné otruby.

Přišlo tedy na diskuzi, zda-li pšenici krmit, nebo ne. Na internetu vesměs člověk najde jen diskuze laiků, kteří se navzájem hatí a nedozví se, zda-li je vhodná nebo ne. Někdo je spokojený, někdo naopak není, ale mě osobně nezajímá názor lidí, kteří jí krmí rok, dva, ale zajímá mě především dlouhodobější dopad na zdraví koně, pokud je, proto píši Vám, jako zkušenému krmiváři, který měl možnost toto zjistit v dlouholeté praxi.

Navíc bych Vás chtěla požádat o podrobnější vysvětlení Vašeho názoru, co pšenice dělá s trávicím traktem, jak se vstřebává, nebo naopak v čem škodí.

Krmeni by tím byli i naši dva staří koně ( 23 a 24 let), ČT. Kobyla má problém s lymf. systémem. V diskuzích na internetu jsem se dočetla a i od stájové kolegyně dozvěděla, že by pšenice měla mít dokonce špatný vliv právě na lymfatický systém a to hlavně u starých koní.

Moc Vám děkuji za odpověď a za Váš názor.
Hezký den, Šárka Hájková

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je rozdíl mezi používán různých krmiv plošně. Jsou krmiva, která by se normálně krmit neměla - otruby, cukrovarské řízky, pšenice apod. ale pro speciální situace jsou potřebná.

Konkrétně u pšenice je jedna komplikace a to je lepek - část bílkoviny, kterou pšenice obsahuje a proto je ceněná v pekárenství.
Střevní mikroflóra běžně nedokáže s těmito bílkovinami pracovat a může docházet k hnilobným procesům ve střevech a následně ke vzniku trávicích problémů, případně kolik.
Proto je pšenice pro koně nevhodná a je lepší se jí vyhnout.

Lymfatický systém je velmi dobře propracovaný zároveň velmi složitý, slouží k odvádění škodlivých látek z buněk. Tak je zapojený do celkové funkce odolnosti orgranismu - imunity.

Obecně tedy platí, že pokud se děje v organismu něco špatného - infekce, zranění, porucha trávení, jsou vznikající škodliviny odváděné z těla všemi možnými prostředky - pot, moč, výkaly a také pomocí mízy.
Tedy pokud je kůň starší s horší úrovní imunity, může mu trávicí problém s lepkem z pšenice ublížit i zvýšeným tlakem na odvod škodlivin ze střeva pomocí mízy.
Když se děje ve střvech něco špatného - rozklad pomocí bakterií se posunu mimo normální provoz, začnou se množit škodlivé bakterie, které se snaží imunitní systém likvidovat a dostavají se pomocí mízy do mízních uzlin, kde je likvidují lymfocyty a makrofágy - mízní uzliny se zvětšují.

Takže ano, pro starší koně může být ještě horší než pro zdravé dospělé koně, ale obecně pšenice není pro koně vhodné krmivo.

Přeji hezký den.

 

16.11.2017 20:36
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní