Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmeni vysokobrezi 24 lete klisny

Autor: Alžběta Datum: 10.02.2019 20:02
Dobrý den,klisna 24 let vysokobrezi. Prosím o radu ohledně složení KD do ohrebeni a potom po ohrebeni. Kondice spíše horší,ale zadna tragédie. Seno kvalitni,co sežere.Zuby udelane. Potravu přijímá dobře.Rezim box na noc přes den výběh. Prosím o pomoc při sestavení KD- ideálně s ohledem na cenu.Statkova krmiva případně nějaký doplněk či granule na dokrmeni. Do teď 1 kg rizky+ 1 kgvojteska +2kg oves Moc dekuji a hezky den. Patkova
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vzhledem k věku a zimnímu je období bude kondice vaší klisny "normální". 

Kdy se má vaše klisna hřebit? Do ohřebení bych nedělal žádné zvláštní úpravy krmné dávky. Až po ohřebení, kdy začne naplno kojit je potřeba ji přikrmit.

Kažpodádně bych ale vyřadil z krmné dávky řízky. Předpokládám, že ten 1 kg je v mokrém stavu, čili původní mnosžtví bylo cca 0,2 kg. Jednak je přínos takového množství úplně zanedbatelný a hlavně pak zabírá v trávicím traktu místo normálním krmivům, které přináší živiny.

Je možné použít po ohřebení vojtěškové úsušky a oves. Samozřejmě maximum dobrého sena.
Ještě bych doporučil přidat HORSAL W3 - speciální doplňkovou směs pro kojící klisny - obsahuje potřebné účinné látky a doplní další živiny.
Poměr by mohl být 2 kg oves + 1 kg vojtěškové granule + 1-2 kg HORSAL W3

Přeji hezký den.

11.02.2019 09:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní