Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Změna prostředí a výživy

Autor: Kristyna Datum: 05.03.2019 12:25
Dobrý den, Mam 22 letou kobylu A1/1. Nyní jsme se po 13 letech přestěhovali do jiné stáje kde má kobyla jiný režim. Ve staré stáji dostávala cca 2kg mačkaného ovsa ráno a 2kg večer, plus ještě seno a celýden byla na pastvě. Kobylaje hodná, na ježdění už je horší, je dopředná a lekavá. Jezdíme do terénu zhruba 3x týdně. V nové stáji není možnost takové pastvy jako byla zvyklá,nicméně dostává seno 2x denně a majitelka mi doporučila zkusit vynechat oves kvůli povaze a dostává nyní jen mačkaný ječmen, 3x denně po 0,5kg. Chci se zeptat, zda-li to na koně nebude mít nějaký špatný vliv, nikdy na ječmen nebyla zvyklá, nicméně ho žere normálně. Plánuji ještě přikoupit nějaké musli. Nerada bych jí změniu nějak ublížila. Diky moc za odpoved.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Majitelka stáje vám odporučila správně. Pro A 1/1 není oves tím nejlepším krmivem, skutečně po něm často (ne všichni a ne vždy) bývají veselejší, dopřední a lekaví.

Ječmen dodává stejné množství energie i o něco více bílkovin, což je pro starší koně výhodné. Jediné co můžeme vnímat negativně, pokud by byla vaše klisna celý den zavřená, mohly by se objevit lehké otoky zadních nohou, ale to se po chvilce pohybu ztratí. Dalo by se to ještě řešit nižší dávkou ječmene v kombinaci s kukuřicí.

Musli není potřeba nakupovat je to drahý nákup a nic nového nepřináší. Spíše naopak, v dobré víře by jste vydala peníze na víc a krmila by jste méně živin.

Spíše bych doporučil minerálně vitamínový doplněk  - zamíchat do ječmene. Mohu navrhnout HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg na den. Dodá vaší klisně vše potřebné.

Přeji hezký den.

05.03.2019 13:48
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní