Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Schvaceny muchar

Autor: Vendula Datum: 19.04.2019 14:40
Hezký den, Získala jsem sedmiletou pony kobylku po schvaceni s mucharinou. Doposud byla ziva pouze na seně, trave, pres zimu pecivo, jinak zadne další krmeni, ustajena byla 8hodin výběh a zbytek na boxe se senem téměř bez podestýlky. Budu ji dávat do paddock paradise tedy trek. Otázka zni cim takového ponyho navíc s nadvahou dokrmit aby se nechvatila, ale zároveň se nezhorsil stav muchare... Počítám s pridanim česneku a kvasnic... Co dal? Dekuji velice
Wp 20190413 09 13 53 pro
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Odpověď není vůbec jednoduchá. Kobylku nemůžete krmit ničím navíc (tedy jádrem), to by se nadváha ještě zhoršila.

Pokud se schvátila na pastvě, tak by se musela pást s košíkem, nebo by jste musela pouštět na pastvu na omezenou dobu. Nevím jestli bude pastva součástí paddock paradise. 

Píšete, že byla v minulosti krmena pečivem - to je hodně špatné, pečivo je většinou pšeničné a to pro koně rozhodně není dobře.

Pokusil bych se dát jí nejdříve do pořádku imunitu, to by mohlo zlepšit i muchaření (nevím jak je to závažné) a také by se snížilo nebezpečí dalšího zchvácení.

Imunitu můžeme zlepšit pomocí probiotik HORSAL PLUS, minimálně 2 měsíce krmit, po této době by se měly srovnat poměry mikroorgranismů ve střevech a kobylka by měla být z pohledu imunity v pořádku.
Pro ti muchaření je lepší použít elektrolyt (rozhodně bez cukru např. HORSAL ELEKTROLYTE), koně se pak méně potí a nejsou pro hmyz tak atraktivní - pokud je to slabá forma muchaření, většinou to zabírá.

Česnek nepomáhá ani proti upírům :-) , takže bych to nezkoušel, podobně i kvasnice.

Aby jste mohla elektrolyte a probiotika do něčeho zamíchat, stačí malá hrstička mačkaného ječmene smíchat a maličko navlhčit, těsně před krmením.

Přeji hezký den.

19.04.2019 21:07
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní