Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Poloviční zádrž

Autor: Iva Datum: 15.07.2019 16:08
Dobrý den, jaké jsou pomůcky pro správnĕ provedenou poloviční zádrž? Děkuji za odpověď a hezký den
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

 

jednoduše položená otázka, avšak velmi náročné téma na vysvětlení. 

V každém případě bych Vám zde nechtěl popisovat postup, protože správnost záleží na úrovni jezditelnosti koně a také zkušenosti jezdce. Poloviční zádrž je taková mantra, pod kterou se skrývá jádro veškeré komunikace s koněm. 

Tak že začal bych otázkou, na jaké úrovni je Váš kůň výkonostně a čím se zabýváte ? 

Popis bych uvedl jako když začínáte s obsednutým koněm. Pochopení zádrže bych nikdy nespojoval primárně s rukou jezdce, ale s holení. Protože k něčemu jako "poloviční zádrž" lze přistoupit až tehdy, kdy je kůň již na holeních pomůckách, tedy pocitem se nenechá již pobízet k pohybu. A pohybuje se aktivně a plynule, resp. pravidelně. Do tohoto pravidelného tempa pak je potřeba postupně získat stálý kontakt. Ten je definován jako stálý a stejný tlak v hubě koně, který jde s pohybem koně, tedy umožňuje kývavý pohyb krku koně. Toto považuji za první dovednost jezdce při práci otěží. Jezdec jdoucí s pohybem ve stálém kontaktu pak usměrňuje pohled koně pouze směrem, ketrým jede, aniž by se třeba i při zatáčení (kruh) povolovala jedna nebo druhá otěž. Vnitří však může být pružnější. 

 

Poloviční zádrž pak je částečné narušení stálého kontaktu a je zapotřebí si uvědomit, že koně na zpasivnění (zádrž) je třeba navykat. Nikdy by zádrž neměla narušovat aktivní pohyb koně, tedy zpomalovat, zvedat hlavu, vyvolávat naléhání do ruky. Tak že první poloviční zádrž je již přidržení koně na milisekundu tak, aby dobu zpasivnění vlastně neřešil. Poté může přijít do zpasivnění přižvýknutí na vnitřní otěži aby po několikátém opakovaní kůň začal reagivat povolením v zátylku. Na tuto rakci je třeba co nejdříve reagovat povolením zádrže a chvíli ponechání koně po reakci i bez konatktu, aby měl čas (2s) si celou věc uvědomit a opakováním sovojit. Jak reaguje na opakovanou zádrž podobně, jedná se již povel otěží. Důležité je, aby koník neztrácel kmih a rovnováhu (nalehnutí na otěž apod). 

Dál to pokračuje, ale rád bych tímto řekl, že nelze aplikovat poloviční zádrž dříve, dokud nefunguje kůň na kontaktu v plynulém pohybu. Je asi nedobré zkoušet zádrže v kroku, krok je nejnáročnější pohyb koně pod sedlem, proto bych doporučovat poloviční zádrže, ať již to znamená cokoliv, zkoušet v klusu. 

Toto téma by si asi zasloužilo diskusi. Odpověď bez doplňujících dotazů může vést k nepochopení a to žádnému koni nepřeji. )) 

S pozdravem 

Toušek 

 

15.07.2019 20:29
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní