Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ
V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den,
celé dětství jsem prožila u koní, asi do svých 12 jsem trávila čas pouze ve stájích, ale z rodinných důvodů jsem přestala a začala zase až po 25 letech, začala jsem jezdit k majitelce 2koní, která nestíhala a hledala pomoc,..zjistila jsem, že jsem celkem nezapomněla jezdit a s koníky-14ti letým valáškem(celkem temperament teplokrevník, ale zvládnutý až rozmazlený a kobylkou 4letou(americký klusák´+frís)jsem si padla do oka, nejdříve jsem začala jezdit koníka-pouze terén, tak 2x týdně-jinak jsou na pastvě, nebo na blátě..,ale pak jsem podle majitelčiny potřeby přešla na kobylku-jezdíme buď spolu(je dost fixovaná na valacha), nebo jedu jen s ní, ale dostávám se konečně k dotazu..jak na kobylku, když zcela změnila chování k mé osobě- zřejmě si za to mohu sama, ale ráda bych zkusila napravit svou chybu, jen si nevím moc rady..teď už vím, že jsem nedostatečně konzultovala potřebu jak kobylu jezdit-bylo mi řečeno, že pouze rekreačně a v terénu a neupozornila mne na její vrtochy..no vzala jsem ji na 2hodinovou vyjížďku-louky, les, klus, cval jen krátce-není moc hrr, spíš jsem ji nutila..a do druhého dne ji natekly zadní-veterinář diagnostikoval schvácení kopyt z přílišné námahy-takže chladit, chodit a léky ..když jsem pro ni před tím chodila do výběhu a vzala ji na ruku, tak bez problému spolupracovala a šla ráda..,teď mi jen otevřu výběh zdrhne a má mě na háku..když ji chytím, už ji netrestám, protože mi to přijde pozdě, ale ujde se mnou pár kroků-zkouším ji různě zaměstnat-couváním, zastavením, změnou směru,atd..ale vydrží chvilku a cítím, že to udělá znovu, ale je tak rychlá, že nestačím zareagovat, navíc po mě kope, takže se radši klidím..je mi jasné, že silou to nedám(mám 60 kilo i s botama)a ruku už mám celou modrou a spálenou od vodítka...z majitelky až teď vypadlo, že jim taky z ruky zdrhala, ale se mnou to šlo až do teď..asi jsem ji přetáhla a teď má strach??proto tak utíká??pod sedlo ji vzít nemohu a na ruku si s ní netroufám,co dělat??určitě ze mě cítí tu nejistotu..,štajgr na ni?
Děkuji za odpověď!
Velmi oceňuji vaše obsáhlé rady a reakce, ať se Vám daří!
Zdraví Petra K.
Dobrý den Petro,
z textu není patrné, jaký máte vztah s paní majitelkou, tedy jestli ji jezdíte koně v pronájmu, nebo chodíte jen tak vypomáhat apod., protože je něco jiného, když vlastníte koně a nebo se staráte o koně cizího.
Je totiž asi důležité si vyjasnit přístup a práci s majitelem koně a shodnout se na jistých opatřeních. Pokud máte vlastního, vše je jasné. Pokud se staráte o pokaženého koně a jste si s ním nejistá, nic moc nevyřešíte, neb kůň nejistotu z jezdce cítí a pak je asi i lépe se postarat o koně, ke kterému máte důvěru.
1. práce pod sedlem na jízdárně, lonžování a v terénu: Vše má svůj smysl a cíl a jsem přesvědčen, že pokud se vyskytne v některých z těchto tří typů práce problém, řešení lze nacházet v jednom či druhém. Příklad, pokud má kůň problémy na vycházce, je dobré se zaměřit na přiježděnost na jízdárně. Když je problém na jízdárně, chodím ven nebo lonžuji.
2. všichni, kdo se kolem koně motají, a zacházejí s ním, by měli v ideálním případě dodržovat stejná opatření a v tomto případě je to vedení koně do výběhu. Neměl by jej vést nikdo, kdo neví, že v brance utrhává ruku vodiči a zdrhá. Takový kůň by měl jít na stigeru a pro nápravu by vodič koně měl před vstupem do výběhu upozornit, že má stiger (lehkým opakovaným přitáhnutím, nebo i zastavením). Při vstupu do výběhu si koně předem přistavit na sebe a nespoléhat na to, že se to teď nestane. Stane se to a proto s tím počítám a hned při náznaku koně otáčím na sebe. Důležité je, aby kůň opravdu neutekl. To je pak vše o poznání náročné a takový pak by měl být odchycen a opakovaně veden z výběhu a do výběhu, a už koně rázně zkáznit.
Co se opravdu může stát špatně to se vždy stane. Když koněvedou lidi neschopní vodit a to jen na ruce, pak káznit v hubě není na místě. Mohou si vynutit panickou reakci a kůň pak třeba uskakuje (utíká) od vodiče. Chyba je právě v tom, když vodič pak táhne koně na sebe a tím vše jen zhoršuje. Kůń tak už neví, proč uskakuje, ale řeší jen náhlý tah za hubu, přičemž koně proti tlaku a tahu reagují také tahem a tlakem. Tak že "káznit" resp. upozorňovat koně v momentu kdy to je potřeba a vždy s jasným výstupem, že když se dosáhne požadovaného, skončit. Někdy je potíž, když se koně kázní v momentu naštvanosti. Pokud kůň odskakuje, ať již nevynuceně, je důležité jít za koněm a co nejdříve tah do huby zvolnit. To jen předjímám, když nevím, zda jste zcela schopna koně upozorňovat v hubět. Ale věřím, že ano .... Jinak bych Vám to neradil, ale podobný disrespekt koně je třeba řešit jasně a silou tak, aby si kůń uvědomil, že toto nemůže. Jak ale jednou či opakovaně koně umravníte, situace se zlepší avšak jen do momentu, kdy vodič opět zaspí a začne si naivně myslet, že problém je nadobro vyřešen. Není. Toto je jedno z chování, které má tendenci se neustále objevovat a stačí jen, aby jej vedl jiný neznalý vodič a jsme opět v bodě -1.
Doufám, že jsem pochopil Váš dotaz. Samozřejmě že v našem programu je dost kurzů, které pomáhají si udělat jasnou představu jak o jízdárenské práci (viz video na jízdárně s panem Pecháčkem) v kurzu Výcvik mladého koně a nebo Lonžování, které má rovněž jasné kroky, jak postupovat, aby se dosáhlo kýžených cílů a náprav či přípravy koně pro zátěž pod jezdcem.
Hodně zdaru přeji
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.