Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka pro APH valacha 3,5 roku

Autor: Veronika Datum: 18.12.2019 07:01
Dobrý den, prosím o radu při sestavení krmné dávky pro 3,5 letého valacha paint horse. Valach v závodním tréninku, 3x týdně jízdárenská práce 20-30minut, dvakrát týdně vyjížďka v kontrolovaném tempu cca 1hod. Ustájen pastevně, teď v zimě dekován, seno a krmná sláma k dispozici ad libitum. Aktuálně dostává jednou denně dva litry mačkaného ječmene, čtvrt litru granulované vojtěšky, hrst extrudovaného lněného semínka a půl litru směsi hippolyt nutristar. Zvažujeme vložení sóji do krmné dávky, jestli to má smysl současně s vojtěškou. Kůň vypadá v celkem dobré kondici (2-3), trochu bojujeme s hnilobou zadních kopyt (každoročně touhle dobou), ale zima teprve začíná. Předem děkuji, Veronika
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za popis. Vzhledem k tomu, že nemáte žádné vážnější problém s kondicí vašeho valacha, tak bych nedělal velké změny.

Jen se obávám, že dotace bílkovin už je nyní příliš vysoká. I v běžné krmné dávce je vždy bílkovin přebytek a pokud přidáváte vojtěšku, jste zcela jistě výrazně výše.
Proto bych už soju nedoporučoval.

Přikládám odhadový výpočet. Pro přesnější výpočet bych potřeboval určitě aktuální hmotnost.

Přebytek bílkovin koně dokážou zvládnout, je to jejich dlouhodobý "boj". Nicméně stojí je to část energie, která pak schází jinde.
Může zde být i spojitost s hnilobou, přebytek bílkovin oslabuje imunitní systém a riziko infekce je vyšší.

Použil jsem deklaraci z Hipollit a je vidět, že schází výrazně dotace účinných látek, zejména vitamínů. Tady bych uvažoval o jiné formě doplnění.

Mohu doporučit upravit dávky například takto:
Seno 6 kg
Ječmen 1-1,5 kg
HORSAL W1 1 kg

Extrudované lněné semínko je dobré krmit v době přelínávání, v létě když bdue na pastvě nemá smysl.
V pastvě je výrazně více živin i těch specifických např. omega 3 nebo 6 mastných kyselin.

Přeji hezký den

18.12.2019 09:57
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní