Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

tréning mladého koně

Autor: Petra Datum: 21.11.2017 21:18

Dobrý den,

předně máte můj obdiv za tak rychlou odpověď ! Jsem moc ráda, že jsem vás objevila!!!

Kobylku mám v nájmu, po oslovení majitelkou jsem si řekla, že to s ní zkusím, ale časově to moc nezvládám

(máme 4dítka), navíc podmínky ve kterých je kobylka ustájena jsou celkem náročné-hlavní problém vidím v citové vazbě na valacha-parťáka a v místě není jízdárna,..v prvním dotazu jsem řešila změnu chování kobylky-stiger pořídím a určitě zkusím..chtěla jsem ale zároveň požádat o radu v tréningu..kobylka je krásně osvalená a dobře živená(jádro pouze při zvýšené námaze),v terénu je (pokud jede sama) celkem šikovná, jen se občas zastaví a je problém ji rozejít-na holeň téměř nereaguje,..pokud jde za valachem tak ho následuje kamkoli..,neumí moc šetřit síly, takže ve cvalu se rozbíhá dost energicky ale brzy ji dochází energie,funí a spomaluje..nejdřív se jí začaly na zadních objevovat nálevky, naposledy ta schvácená kopyta..měla by pod sedlem vůbec pracovat??nebo bych ji měla jen vodit na ruce, na lonži,,a jak dlouho??

děkuji, zdravím a přeji pevné zdraví

P.K.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý večer, 

1. pokud chybí jízdárna, je možné "jízdárnu" jezdit kdekoliv na rovném place. Protože pojem jízdárna není dle pricnipů jezdectví místo ohraničené lanbrínou, ale způsob jízdy na koni, přiježďování resp. práce pod sedlem. Tzn. že kruhy a změnu kruhu a krátkou rovnou linii lze snad někde nalézt, aniž by to vadilo někomu jako je majitel pozemku ))) a zde jezděte jízdárenské cviky.

2. pokud se kobyla v terénu někde zasekne a nefunguje na holeň, je dobré se zamyslte, proč to dělá. Pokud je to otázka strachu a nevole jít v před na konkrétním místě, kde se bojí někam vkročit, nebo na něco šlápnout, pak je dobré koně nenutit násilně. Takové to strkání a rozkopávání koně sedem a holeněmi je fakticky nejezdecké a nepůsobí dojmem, že jezdec rozumí svému koni. V takových případech je  zásadní, aby jezdec nedovolil koni jakýkoliv jiný pohyb jiným směrem, než je pohyb dopředu. Když nereaguje na holeně, pobízejte, ale decentně, jako když se jen dotazujete, a buďte trpělivý. Nikoliv si vynucova avšak právě trpělivě si stát za svým. Když kůň později zjistí, že nikam jinam než vpřed nemůže a není-li mu v tom bráněno, ani když se rozhodn jít (jezdci často mohou zaspat ten moment a trhnou otěží zpět, ztratí tím důvěru koně, který pak netuší o co koně žádáte)

Pokud se kůň zastaví naopak a zkoprní, že jen ignoruje jezdce, není od věci trest bičíkem za holeň nebo po pleci. Měl by však vyvolat nějaký pohyb koně jako reakci na trest. Pokud ani to nepomůže, pak není od věci třeba i sesednout a koně místem provést.

Moc jezdců řešící problémy často popisují problém jen jako daný stav, že se tak děje. Ale jen málo k tomu třeba i dodá, co si o tom myslí, jak to na ně působí, zda si něčeho všímají, co se opakuje apod. Pracovat s němou tváří je přeci neustálé přemýšlení o tom, jak kůń přemýšlí nad tím, čím je vystaven ze strany jezdce - požadavky. Nic není samozřejmé.

Proto bych doporučoval se neustále vzdělávat ve věci cíleného tréninku koní a doporučuji eKurzu Výcvik mladého koně, kde předjezdcem je jezdecký mistr pan Pecháček.

3. trénink by se měl v každém případě držet principů postupné adaptace. Tzn. že pokud s Vámi kůň kdykoliv uteče, a jde poblázněně až na doraz svých sil, pak se jedná o nárazové přetížení koně, unavování a na to jako takové organismus regaguje různě. Ty koně slabší konstitučně, může přetížení být doprovázené poruchou pohybového aparátu a to je vždy rehabilitace na dlouhou trať. Doporučoval bych jen měsíc klusání, max do lehkého zapocení. začít na 2-3 minutách a každých 7-10 dní zvýšit o 3 minuty (tzn. že ceůlý týden např. klusáte jen 5min vkuse a nic méně a nic více) a dostat se aspoň na 20-30 minut klusu. Když to bude bez potíží, tak věřím, že to koně jak uklidní tak zrehabilituje. Bavíme se o stavu, kdy kůń nekulhá a nic na končetinách a v kopytě mu nehřeje. 

= Při práci na lonži lze i cválat, na "jízdárně" na kruzích pracovat na ovladatelnosti a v terénu zatím jen klusat. 

Děkuji za trpělivost.

s pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice    

26.11.2017 21:25
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní