V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den,
velice se omlouvám za pozdní odpověď !!
Rada je jednoduchá. Z toho co píšete:
1. zádový sval se posiluje protahováním. Můžete jezdit a cválat kilometry, ale jakmile se kůň cíleně neumí vytáhnout a zůstat na otěži a samozřejmě i ve vytažení, ve všech chodech, zejména klus a pokročilejší přiježděnost pak ve cvalu, není moc šance na včasné zlepšení stavu. Začněte zkouet v kroku pomůcky na vytažení (poloviční zádrže) a později v přechodech. Jak se Vám koník při přechodu do klusu neobrátí, je možné pokračovat v klusu.
2. je třeba si uvědomit, že jak kůň chodí, tak je osvalen. Pokud dlouhodobě chodí obráceně, nějaký čas potrvá, než se koník bude ochoten vypořádat s jiným nesením a přesvalit se. Od momentu, kdy začnete setrvale pracovat s ochotou na vytažení, se zádový sval začne proměňovat poměrně rychle, vizuálně uvidíte rozdíl už po 14 dnech řekněme ježdení 5x týdně.
3. Kopce mohou mít obrácený efekt. Pokud je koník slabší na záda, moc bych s ním kopce nejezdil, maximálně krokoval. Jinak si začne pomáhat zády a to není uplně to, co te'd potřebujeme.
4. Sed ve cvalu zásadně lehký. Pracovní sed je vhodný až když koník je schopen pracovat ve třítaktním cvalu aniž by jej bylo nutné zadržovat a vůbec lehkost sedu pracovní sed na neosvaleném koni moc nepřispívá.
S pozdravem
Toušek Daniel
www.jizdarnaradonice.cz
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.