Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

osvalení zad

Autor: Kateřina Datum: 20.01.2021 13:17
Dobrý den, moje 11 letá kobyla ČT, režim 24/7, ve stádě 14 koní, pastviny 20 ha. V létě při onemocnění trvající 3 týdny hodně shodila, spravila se celkem rychle , ale je stále opadlá na zádech a propadlá kolem kohoutku, ten má vysoký, trochu větší bříško. Jezdíme hlavně terén, ve všech chodech, je tady spíše rovina , kopce vyhledáváme. Mám westernové sedlo, cválám v pracovním sedu. Teď jezdím 3x týdně , v létě až 5x týdně. Prosím o radu, jak osvalit záda Předem děkuji za odpověď
Img 20191208 144010
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

velice se omlouvám za pozdní odpověď !!

Rada je jednoduchá. Z toho co píšete:

1. zádový sval se posiluje protahováním. Můžete jezdit a cválat kilometry, ale jakmile se kůň cíleně neumí vytáhnout a zůstat na otěži a samozřejmě i ve vytažení, ve všech chodech, zejména klus a pokročilejší přiježděnost pak ve cvalu, není moc šance na včasné zlepšení stavu. Začněte zkouet v kroku pomůcky na vytažení (poloviční zádrže) a později v přechodech. Jak se Vám koník při přechodu do klusu neobrátí, je možné pokračovat v klusu. 

2. je třeba si uvědomit, že jak kůň chodí, tak je osvalen. Pokud dlouhodobě chodí obráceně, nějaký čas potrvá, než se koník bude ochoten vypořádat s jiným nesením a přesvalit se. Od momentu, kdy začnete setrvale pracovat s ochotou na vytažení, se zádový sval začne proměňovat poměrně rychle, vizuálně uvidíte rozdíl už po 14 dnech řekněme ježdení 5x týdně.

3. Kopce mohou mít obrácený efekt. Pokud je koník slabší na záda, moc bych s ním kopce nejezdil, maximálně krokoval. Jinak si začne pomáhat zády a to není uplně to, co te'd potřebujeme.

4. Sed ve cvalu zásadně lehký. Pracovní sed je vhodný až když koník je schopen pracovat ve třítaktním cvalu aniž by jej bylo nutné zadržovat a vůbec lehkost sedu pracovní sed na neosvaleném koni moc nepřispívá.

S pozdravem

Toušek Daniel

www.jizdarnaradonice.cz  

16.02.2021 09:33
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní