Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

horkost v oblasti spěnkového kloubu

Autor: Veronika Datum: 08.03.2021 12:08
Dobrý den, starám se o kobylku shetlandského ponyho , asi 10 let. Byla odkoupena od nespolehlivých lidí, není známa její minulost. Je ve výběhu prakticky 24/7. Při poslední procházce jsem si všimla, že kobylka kulhá , má mírně nateklé a horké spěnkové klouby . Na kobylce delší dobu nikdo nejezdil, na hřbetě jí sedí pouze příležitostní a nezkušení jezdci. Není dlouhodobě ve výcviku, pouze je příležitostně brána na procházky po měkkém povrchu , krok a klus, maximálně pár minut cval. Předtím se u ní projevila pouze neochota, pokusy kopat a sem tam mírná horkost. Vše zdánlivě bez příčiny. Nutno podotknout, že kobylce byly minulý týden strouhány kopyta, ale pouze amatérsky, vystudovaný kovář u koně nebyl. Co horkost může znamenat, případně - na koho se obrátit, co dělat ? Děkuji předem za odpověď.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

pokud koník kulhá, nebránil bych se konzultace s veterinářem. Co mě napadá, jak je koník poník krmen. Tyto plemena jsou náchylná na schvácení a neměla by být krmena žádným jádrem a senáží. Pak je také ve hře nějaký artrotický stav, pokud koník byl nevhodně ošetřován a menežován, třeba přepínáním. Artróza se často projevuje drobením v klusu, jako by byl kůň na jehlách. Zkuste koně vyšetřit na ruce na tvrdém povrchu. Pokud je koník ostrouhán příliš a neodborně, pak to může být příčina kulhání a to až třeba 5 dní. Jinak osobně bych amatéra k podkování a vůbec úpravě kopyt nepouštěl. 

S pozdravem 

Toušek 

08.03.2021 12:52
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní