Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka pro 4 letého plňáska

Autor: Vendula Datum: 05.04.2021 14:44
Dobrý den, Jezdím teď 4 letého anglického plnokrevníka. Ale na to, že je tak mladý tak je dost líný. Na vyjížďkách sice při pobídce zrychlí, klus, cval bez problémů, ale v kroku se hrozně vleče. Může to být nedostatkem energie? Taky dost často na vyjížďkách kadí. Jezdíme do terénu 1 - 2x týdně plus práce na lonži max 30 min 2x týdně. Seno má nonstop a nemám moc přehled o tom, kolik toho sní, jelikož je tam s ním dalších 5 koní. Na pastvu si taky chodí dle potřeby. Krmnou dávku má tak 1/2 litru otrub, 250 ml granulí a 100 ml mačkaného ovsa smíchaného s ječmenem. Tuto krmnou dávku mu dává jeho majitelka, která ale nemá vůbec tušení jak koně krmit. Nyní si myslím, že by koník mohl více nabrat tak bych byla ráda, pokud byste mi doporučil nějakou vhodnější krmnou dávku. Děkuji.
3c85ba70 7e7d 42ba bc5e cc040870d550
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nevím v jaké jste nadmořské výšce, ale už by měl téměř přelínaný, jestli je fotografie tedy aktuální.
Máte pravdu, mohl by být více nasvalený, ale to lze dosáhnout jen pravidelnou a dostatečnou prací.

S krmením je skutečně potřeba něco udělat, tak jak to popisujete je výživa velmi slabá.
Co bych změnil:

Otruby nekrmit, rozhodně ne v takovém množství, nic nepřináší, zejména ne pro sportující koně.
Granule jsou to jaké? Co se týká dotace účinných látek (vitamíny, minerály, stopové prvky) je 0,25 kg naprosto nedostatečné.
Pro A1/1 je třeba být s ovsem opatrnější, aby nebyl zase až moc dopředný :-)

Navrhoval bych upravit dávku takto:

Seno - tak jak dosud
Oves 0,2 kg
Ječmen 0,8 kg
HORSAL REKO 1 kg - až začnete víc pracovat může se doplněk změnit na HORSAL RUN nebo W1
dávka 1 kg je minimální aby kůň měl dostatek potřebných účinných látek

Přeji hezký den.

05.04.2021 14:52

Vendula Čermáková

Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. Fotka je staral tak 2 týdny a koník je 24/7 venku takže mi přijde vhodné, že pořád nepřesrstil. Jsme ve Zlínském kraji v údolí takže tady v noci je pořád něco pod nulou. Granule přesně nevím jaké to jsou, to mi majitelka nedokázala říct. Každopádně zkusím krmnou dávku podle vás. Jen tedy granule zkusím nahradit jednotlivými ingrediencemi co granule stejně obsahují. To by neměl být problém ne? Doporučil byste mi i množství těchto jednotlivých ingrediencí? (Lněné semínko, vojtěšku, kukuřici, řepkový olej,..)

05.04.2021 15:20

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nemůžu mluvit za výrobce jiných krmiv. Znám naše a vím jak fungují, proto si mohu dovolit je doporučit a také mohu odhadnout dopředu jak na ně bude kůň reagovat.

Naše doplňky - krmiva si můžete objednat přímo přes E-shop, mohu ze zkušenosti říct, že cenově nejsou nijak drahé, ale hlavně fungují jak mají :-)

Přeji hezký den.  

05.04.2021 15:25
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní