Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení

Autor: Marie Datum: 17.06.2021 06:52
Dobrý den, prosím o radu. Zítra si jedu pro roční a tříletého valacha. Čím nejlépe krmit aby měli vše co potřebují. Jestli granule a minerály nebo řízky, oves, ječmen atd.. Děkuji moc za radu Urbánková
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Můžeme navrhnout několik variant výživy vašich koní. Jde o to, co je pro vás smysluplnější.

Někomu vyhovuje si míchat jednotlivá krmiva, jiní zase upřednostňují jednoduchou formu granulovaného krmiva.

Pokud máte vlastní obiloviny, ječmen, oves a mačkadlo nebo šroťák, tak je pro vás tato cesta výhodnější. Pokud ne, je výhodnější krmit již připravenou směs v granulované formě.

Do toho vstupuje také ekonomická stránka věci, čili kolik vás krmná dávka bude stát. To všechno lze jednoduše spočítat.
Velmi důležité jsou také informace o způsobu ustájení - box, výběh, pastva, režim 24/7 a intenzitě práce, pokud kůň už bude pracovat.

Napište mi, kterou cestou se chcete dát, pak vám pošlu návrh krmné dávky pro vaše koně.

Přjei hezký den.

17.06.2021 07:16

Marie Urbánková

Vlastní obilniny nemáme. Jedině vše koupit včetně šrotáku. Dá se třeba na pár měsíců granule s řízky plus minerály a pak až bude vše doma, tak to pomalu měnit? Nevím jak koně snášejí změnu stravy. Je nechci, aby jim něco chybělo nebo naopak. Pracovat koníci budou ze země. Na noc box a přes den venku. Dekuji

17.06.2021 08:53

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za bližší informace.

Rozhodně nedoporučuji krmit cukrovarské řízky, není to krmivo a už vůbec ne pro mladé koně. Když budou vaše koně venku, tím myslíte pastvu nebo jen výběh bez trávy?

Bude pro vás jednodušší začít granulovanými krmivy. Pokud se později rozhodnete pořídit mačkač a kupovat si obiloviny, uděláme změnu.

Navrhuji tuto denní krmnou dávku:

dostatek sena, pastvy
HORSAL COMPLET 0,5-1 kg pro ročního valacha, 1-1,5 kg pro tříletého

V HORSAL COMPLET je již obsaženo vše potřebné, včetně vitamínů, minerálů, stopových prvků, není potřeba nic dalšího přidávat.

Přeji hezký den.

17.06.2021 09:42
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní