Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,chtěla jsem poprosit,zda by bylo možné poradit mi krmnou dávku - mám 13-ti letou kobylku(kříženec pravděpodobně teplokrevník x chladnokrevník),je velmi náchylná k nadváze,celoročně pastevně ustájená,užívaná především pro turistiku.V létě prodělala schvácení kopyt(včas podchyceno,nedošlo k poškození kopyta).Během pobytu na pastvině od jara do podzimu mívá "průjem" - to se srovná v době přechodu na seno - tedy podzim zima.Z výše uvedených důvodů mi bylo veterinářem doporučen oplůtek s minimem zelené pastvy a přesně propočtená krmná dávka krmiva včetně množství sena.Krmím Energys Relax ve velmi malém množství,spíš jako pamlsek - toto krmivo vyhovuje,více energetické krmivo příp. oves jí "leze do hlavy"-je agresivnější,hůř zvladatelná.Přesto ale mám v poslední době pocit,žeje víc unavená,tak bych se nebránila optimální změně..Z potravních doplňků dostávala minerálku od NutriHorse,nyní přecházíme na Dibag Multi(ale moc jí to nechutná,doporučenou dávku 10dkg určitě zatím do sebe nedostane,plive to..), k tomu ještě dostává Biotin a ostropestřec mariánský.Předem děkuji za laskavost a radu.
Dobrý den.
Děkuji za váš dotaz.
Průjem na pastvě se vyskytuje u dobře "žravých" koní, mají takovou chuť přijímat stále novou potravu, že se rychlost posunu krmiva zažívacím traktem zrychluje a nestrávená potrava odchází. Je rozumné vaší kobylce regulovat zejména čerstvě obrostlou pastvu, když už porost zestárne, neměl by být problém tak velký. Ve starším porostu je již více vlákniny (hemicelulózy, celulózy, ligninu), která se ve střevech "zdrží" delší dobu.
Co je možné pro vaši klisnu udělat dopředu, je použít probiotický preparát (ne kvasinky!!), který nastaví podmínky v tlustém střevě pro pomalejší trávení. Pozor probiotika mají význam pouze při kontinuálním podávání, protože jsou to živé bakterie, které se ve střevě pomnožují, když je přistanete do potravy přidávat, mají cca týden setrvačnost a ve střevu se ještě vyskytují, ale potom úplně vymizí. Probiotikum by bylo dobré začít přidávat minimálně 14 dnů před začátkem pastvy a v případě vaší klisny po celou pastevní sezónu. Mohu vám doporučit přípravek HORSAL Plus, který obsahuje kmen bakterií Enterococcus faecium, který je pro tyto účely naprosto ideální.
Co se týká jadrné složky krmné dávky, bylo by pro vás ideální krmit granulované krmivo, které obsahuje dostatek energie (minimálně 12,8 MJ SEk), neobsahuje oves (aby jí to nelezlo do hlavy jak píšete) a má již v sobě všechny potřebné doplňky (makroprvky, mikroprvky, vitamíny). Tím by se vyřešila komplikace s neochotou přijímat minerální doplněk, občas se to u koní vyskytuje, všechna krmiva ze žlabu přijmou jen minerální doplněk pečlivě vytřídí.
Množství granulovaného krmiva musíte nastavit podle reakce vaší klisny, aby měla dost síly ale aby byla zvladatelná. Mobu vám doporučit buď doplňkovou směs HORSAL SPORT nebo HORSAL W2, obě směsi jsou vhodné pro koně s střední pracovní zátěží, začal bych s dávkou maximálně 1 kg denně.
Pro další dotazy jsem vám k dispozici.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.