Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa A1/1

Autor: Nina Datum: 08.11.2021 17:04
Dobrý den, prosím o radu. Vlastním 4leteho valacha A1/1, po úrazu šlachy dlouho stál a hodně opadl. Krmim ráno 1l řepných řízků+ 1l slaďáku a večer 1l Novaequi Muscle+ plecháček extrudovaneho lnu. Seno nepřetržitě. Přes léto se na pastvě trochu zakulatil, ale teprve začínáme pracovat. Je takto složená krmná dávka v pořádku? Ještě poprosím o radu zda Novaequi Muscle máčet nebo mohu podávat suché? Děkuji Fajtová
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Mohla by jste poslat fotografii, abych měl lepší představu o jeho kondici?

Obecně jsou A 1/1 lehčího rámce, tedy spíše hubenější oproti ostatním koním. Ve 4 letech pozdnější koně teprve dospívají, vývoj postavy se jim dokončuje, do té doby jsou takoví klackovití - samá noha a spíše vykasaní. Nicméně je to individuální a bez toho abych ho viděl, je to jen odhad.

Co se týká krmení, kombinace nebo ne, řízky a slaďák je špatně, pro mladý orgranismus je to velmi málo živin. Je možné tato krmiva použít, ale jen jako příkrm (např. 0,1-0,15 kg/den) v kombinaci s jinými krmivy. Obdobně živinově slabé jsou také musli, které krmíte, mají sice vyšší obsah bílkovin, ale vysoký podíl obtížně stravitelné vlákniny není prospěšný pro mladý organismus.
Máčet obecně krmiva má smysl jen tehdy když příliš práší, nebo je třeba do něj třeba zamíchat léky.

Osobně bych denní krmnou dávku nastavil jinak

dostatek sena (6-8 kg)
ječmen mačkaný 0,5-1 kg (podle intenzity práce)
HORSAL REKO 1-1,5 kg (podle intenzity práce)

Tato dávka je dostatečná pro zlepšení kondice a zajištění optimálního přísunu účinných látek pro vašeho mladého valacha.

Přeji hezký den.

08.11.2021 18:34
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní