Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Cerea hobby + vitamíny + kloubní výživa

Autor: Natálie Datum: 29.12.2022 20:18
Dobrý den, Ráda bych se Vás zeptala na názor na granule Cerea hobby. Myslíte si, že dávka 2,5 kg denně pokryje celkovou potřebu vitamínů a minerálů nebo je potřeba dodávat minerálku? K těmto granulím bych ještě přidávala hrst řezanky Havens mix a extrudované lněné semínko. Jádro by dostával 3x denně + po práci půl odměrky mashe. Mám valacha, který je v lehké práci (každý den má pohyb ve výběhu + pod sedlem (terén), 1x týdně lonž, 1x týdně volno (jen výběh), od ledna zařadíme více práce na jízdárně (kavalety, gymnastika atd.). Bylo by to takto pro něj vhodné? Jakou byste doporučil kloubní výživu pro prevenci? Předem Vám děkuji za odpověď. Hezký den, N.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Rád bych poradil co nejlépe, ale k tomu bych potřeboval znát ještě:

- aktuální kondiční stav vašeho valacha
- určitě aktuální hmotnost
- případně jestli chcete doáhnout nějakého lepšího stupně kondice
- nebo třeba zlepšit nasvalení apod.

Když se na vaše otázky zaměřím od poslední tak bychom to probrat takto.

1. Nemá smysl přidávat preventivně přípravky s chondroprotektivy - naopak toto může zhoršit schopnost mladého koně tyto látky vytvářet a o to dříve se stanete závislou na jejich podávání po zbytek života vašeho valacha.
Tedy rozhodně preventivně nekrmit žádné přípravky na této bázi! Jen pokud má váš kůň již diagnostikované nějaké zdravotní kloubní potíže, pak je rozumné podle léčebného plánu nasadit speciální doplňky.

2. Podle aktuální kondice, případně podle vašeho cíle, který zatím neznám je potřeba nastavit celkovou krmnou dávku a kombinovat jednotlivá krmiva.
Nevidím jako smysluplné přidávat řezanku pro mladého koně, který má zdravý chrup, jsou to vyhozené peníze. Ideální příjem vlákniny pro každého koně (s vyjímkou nemocných nebo koní po nějakém onemocnění) je dobré "koňské" seno.

3. Nedokáži vám nyní dát správné doporučení pro krmnou dávku, nejdříve potřebuji znát odpovědi na moje otázky uvedené výše.

Přeji hezký den.

30.12.2022 17:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní