Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka mladý kůň

Autor: smazaný uživatel Datum: 20.01.2023 17:41
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jakou krmnou dávku byste doporučil pro 4letého valacha ČT? Nyní má pravidelnou práci a postupně se bude připravovat do sportu (parkur). Doposud dostával ráno 2kg ječmen, 1kg oves, 0,75 kg směsi pro sportovní koně a večer 1 kg ječmen, 2 kg oves a 0,75 kg směsi plus samozřejmě dostatek sena. Mě se to zdá příliš mnoho jádra, jak byste upravil krmnou dávku s tím, že je možné krmivo rozdělit do tří dávek (ráno-poledne-večer)? Moc děkuji za odpověď.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Máte naprostou pravdu, na mladého koně, který začíná pracovat je to obrovská dávka jádra. Nemá problémy s tím to přijmout, ale může být zbytečně "nadupaný", stejně tak i práce s ním bude jednodušší, když se dávka jádra sníží.

Upravil bych denní dávku takto:

dostatek sena
1 kg oves
1 kg ječmen (poměr oves/ječmen upravujte tak, jak potřebujete aby byl spíše více nebo méně výbušný)
1 kg HORSAL REKO

Takto je to podle mého odhadu naprosto dostatečné, bude potřeba reagovat, podle jeho vývoje. Pokud začnete postupně pracovat více, je možné i přidat, ale do 1 kg jádra celkem!

Vše posuzujte podle reakce vašeho valacha, pokud by byl více unavený přidejte 0,5 kg ječmene+ovsa, naopak když bude příliš chtivý a dopředný, tak uberte.

Přeji hezký den.

21.01.2023 10:35
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní