Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Rubrika

Nákup koně a hlášení o změnách

Jaká pravidla platí pro nákup koně? Upravuje tento právní úkon nějaký zákon? Na co si máme dát v kupní smlouvě pozor? Seznámíme vás s celou řadou eventuálních problémů, se kterými se můžete v praxi potkat. V budoucnu tak předejdete případným potížím či reklamacím. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Prodej koně po vyřazení z provozu

Autor: Daniel Datum: 25.03.2011 13:02

Dobrý den pane Navrátile,

rád bych se zeptal v této rubrice na problematiku prodeje koně ze strany prodejce.

Rád bych prodal koně vyřazeného z provozu (jezdecká škola), který občas  při vyšším zatížení může projevovat známky nečistého chodu, a tedy je vhodný již "pouze" na procházky a cena by také tomuto vyřazení odpovídala. Snahou je poskytnout koni změnu na důchod a vyvázat jej z pracovního zatížení.   

Jak je třeba postupovat v prodejním procesu, aby byl zachován férový přístup obchodníka a především předejití následné reklamaci ... a rovněž zachován účel využití v rekreaci novým majitelem. Jinými slovy, aby nový majitel s koněm nezačal se snahou "sportovat" a tím i na koně přenesl nepřiměřenou zátěž, na kterou se již kůň nehodí !!

Jak na to ? 

Děkuji

 

Diskuze v rámci dotazu

 

Snaha zajistit koni klidné stáří na pastvě a dobré zacházení je určitě chválihodná. Zabránit novému majiteli, aby s koněm nedělal to co popisujete v podstatě nelze. Po uzavření kupní smlouvy a uhrazení kupní ceny přechází na nového majitele i vlastnické právo k užívání koně a ten ho bude využívat dle svého uvážení a zkušeností .

Vy se můžete pojistit proti případné reklamaci ze strany nového majitele dobře zpracovanou kupní smlouvou. Do kupní smlouvy můžete vložit informaci, že kůň má zdravotní omezení (konkretizovat, případně doložit veterinární zprávou), dále uvést, že kupující byl seznámen se zdravotním stavem koně a byl upozorněn, že kůň není vhodný pro sportovní účely, ale pouze k rekreačním účelům, že si kupující si koně vyzkoušel pod sedlem a byl upozorněn na jeho nečisté chody apod.

Dále by bylo dobré prodat koně někomu, koho znáte a máte možnost se koně občas i podívat.

25.03.2011 14:01
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní