Správné ustájení koně je pro odpovědného chovatele samozřejmostí. Víte však, co kůň potřebuje, aby byl v "pohodě"? Je tento termín uvedený v zákoně na ochranu zvířat proti týrání? Bezpečnost ve stáji se řídí tzv. stájovým řádem a během každé práce s koňmi je nutné dodržovat určitá pravidla.Ukážeme vám základní poučky i to, kdo za celý chod stáje zodpovídá.
Dobrý den pane Navrátile,
provozuji komerční stáj se službami ustájení a jezdeckým výcvikem. Jako všude jinde pracuje se v prostředí stájí i na dvoře se slámou a senem, tedy materiál náchylný na vznícení plamenem. Sám nekuřák rovněž vyžaduji i pro dosažení maximálního komfortu pro zákazníky ZÁKAZ KOUŘENÍ v areálu. Tedy jak bezpečnost na prvním místě, tak rovněž dobrou kulturu.
Zákaz kouření je viditelně vystaven na cedulých před stájemi a to hned na třech místech. Rovněž nájemce s privátními koňmi mají zákaz kouření uveden ve smouvě o ustájení. Jízdárenský řád se zmiňuje o zákazu i zaměstnanci jsou obeznámeni o nepatřičnosti tohoto nešvaru v průběhu pracovní doby, resp. v místě stájí.
Asi víte kam mířím. Vše toto i opakované napomínání nepomáhá. Problém je rovněž, že člověk si zase nechce dělat nepřátele a lidově řečeno dusno a kouřit lidi neodnaučí.
Tedy jak v tomto případě je možné ještě postupovat a rovněž jak v případě požáru postupovat, pokud se prokáže, že oheň byl způsoben z nedbalosti od nedopalku ? ... avšak nebude důkaz ukazující na konkrétního viníka.
Děkuji
Při provozu komerční stáje musíte vycházet i z Nařízení vlády č. 27/2002 Sb. ze dne 10. prosince 2001, kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci související s chovem zvířat.
Dle ustanovení § 3 odst. 1) zaměstnavatel zajišťuje zejména dodržování denního režimu, klidu, pořádku, čistoty a dostatečné větrání objektů určených pro chov zvířat.
Rovněž máte právo zakázat vstup na určitá místa, upravit postupy práce, nařídit bezpečnostní opatření a dbát na jejich dodržování.
Tento problém bych zpracoval do několika oblastí:
zpracovat dokumentaci bezpečnostní ochrany objektu – materiál, který konkretizuje jednotlivé části objektu, stanoví možná rizika požáru nebo vstupu nepovolaných osob.
Na základě tohoto mateiálu vybavit objekt výstražnými a zakazujícími tabulkami umístěnými na viditelných místech - zpracovat jako přílohu fotodokumentaci.
Zábranami (mříže, zámky na dveřích) zabraňujících vstupu nepovolaných osob
zpracovat „stájový řád“, který obsahuje celou činnost, která se v objektu provozuje
a) denní rozvrh provozu stáje, kdy se koně krmí, kdy jsou výcvikové hodiny, kdy se stáje zamykají apod.
b) stanovit pracovní postupy ke všem činnostem – viz NV č. 27/200Sb., zákaz kouření a používání otevřeného ohně, zákaz požívání alkoholických nápojů apod.
Zpracovaný „Stájový řád“ nechat podepsat s datem poučení všechny osoby (každého zvlášť), které se v objektu pohybují, u osob nezletilých s jejich podpisem i podpis zákonného zástupce.
Podepsané stájové řády si uložit. Budou sloužit pro případ porušení pravidel bezpečnosti práce k prokázání konkrétního porušení a stanovení osobní odpovědnosti konkrétní osoby za vzniklou škodu případně za škodu na zdraví.
Pokud dojde k mimořádné události, budete svoje bezpečnostní opatření dokladovat zpracovaným stájovým řádem a dokumentem bezpečnostní ochrany objektu. Teď zbývá jen neustálá práce s lidmi a kontrola všech vašich nařízení.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.