Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kde se naučit jezdit?

Autor: Tereza Datum: 27.03.2011 23:02

Dobrý den,

   hledám nějakou kvalitní výuku ježdení v Praze/u Prahy. A nejen ježdění, ale i komunikace s koňmi a jejich ošetřování. Jako malá jsem jezdila na různé dětské tábory a potom náhodně po různých jízdárnách... většinou anglii, občas western. Z toho všeho jsem měla akorát tak neskutečný zmatek v hlavě - co učitel, to jiný přístup, někde mi přivedli koně nasedlaného, jinde mě zavřeli do boxu s koněm, který kousal, aniž by mě dopředu varovali. Prostě z extrému do extrému.

Posledního půl roku jsem potom jezdila anglii na jednom koníkovi, na kterého jsem přispívala. Párkrát mě trénovala jeho majitelka, které dělá profesionální trenérku, a bylo to poprvé, co jsem našla někoho, u koho jsem měla pocit, že má opravdu zájem učit a že to umí. Konečně jsem měla dojem, že se začínám  zlepšovat. Bohužel se mi ale nemohla věnovat pravidelně. Také jsem zjistila, že toho o koních opravdu moc nevím, přečetla jsem sice spoustu knížek o přirozené komunikaci atp. ale to prostě praxi nemůže nahradit. Takže třeba často nepoznám jestli se kůň něčeho lekl, něco mu vadí(tlačí ho sedlo, špatně ho pobízím atp) nebo jestli si ze mě prostě jenom dělá srandu a zkouší kdo z koho. S tím koněm, ke kterému jsem jezdila půl roku jsem zkoušela nějaké základní parelliho hry a musím říct,  že to byla větší zábava než ježdění samotné... nicméně z videí se to člověk taky pořádně nenaučí - hlavně když jeho kůň začně reagovat nějak "neučebnicově".

U dvou koní, na kterých jsem jezdila častěji, se mi stávalo, že se mnou někdy v terénu vzali dráhu. Jednoho jsem jakž takž ještě udržela, ale občas mi ještě ve cvalu uskočil stranou a jak nejsem zkušený jezdec, tak jsem si málem vystoupila - bylo to prostě o nervy a nepříjemné jak pro mě, tak pro něj. Druhého, jsem neudržela vůbec a málem se mnou naběhl do silnice. Nebo se naopak zastavil uprostřed silnice v zatáčce a odmítal se hnout. Popřípadě když začal zdrhat v lese, tak do stromu. Lidi ze stájí mi vždycky vyprávěli, jak se tohle stávalo jim, jak koně zastavit "jednou otěží" a jak si to člověk prostě musí "projezdit" a časem se naučí co s tím. Mě se ale tenhle přístup moc nelibí, řešit - a předcházet - takovéhle situace bych se radši naučila pod odborným dohledem. Upřímně koně mám opravdu moc ráda, ale za posledních pár let jsem si vypěstovala strach, který jsem jako malá neznala. Možná na to prostě nemám povahu, ale než hodím flintu do žita, tak bych to ještě ráda zkusila najít nějaký pořádný systematický trénink.

Kvůli práci nemůžu častěji jak jednou týdně + víkendy. Také ale nemám tolik peněz, abych si mohla platit nějakého "sportovního" trenéra.

Můžete mi poradit, kde se poohlédnout, nebo říct na rovinu, jestli jsou moje představy nereálné?:) Chtěla bych se prostě naučit od základů práci s koněm mimo sedlo(nemám problém tomu "obětovat" hodiny) a v sedle od stupně zrhuba mírně pokročilý - tzn krok, klus na většině koní bez problémů, ale určitě bych mohla mít lepší sed a klidnější holeň... co se cvalu týká, tak záleží na koni. Poslední na kterém jsem jezdila reagoval jen na sebrat otěže, změnu pozice nohou, jemný tlak a chvilku "počkat". Když koně neznám a nevím, co na něj zabírá, tak s tím mám trochu problém. Stejně tak pracovní sed ve cvalu nemám zrovna dobrý.

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala... kvalitní výuku hledám neúspěšně už docela dlouho. A nespěchám - nepotřebuji se všechno naučit za týden, radši pomalu, ale konečně pořádně. Hledám systematický, trpělivý přístup. Potřebuju se zbavit nervozity a konečně získat pocit, že vím, co dělám.

Předem děkuji za odpověď,

Tereza.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den Terezo,

myslím, že v prvé řadě Vám rozumím, když hledáte jasný a konzistentní přístup ... osobně bych jen nerad doporučoval konkrétní místo a osobu, neb doporučení ještě neznamená, že Vaše očekávání bude splněno. Jezdectví a veškeré aktivity s koněm a u koní je soubor mnoha činností navzájem se doplňujících a ovlivňujících rovněž mnoha faktory. 

V zásadě je potřeba si uvědomit, jaký je Váš cíl a úroveň jezdeckého umění, které by jste chtěla reálně dosáhnout. Reálně proto, že je třeba si své ambice zasadit do prostředí a podmínek, které Vám buď Vaše cíle pomohou dosáhnout a nebo jimi budete limitována. Jedním ze zásadních faktorů jsou finanční prostředky jak na koně, tak na trenéra.  Pokud by jste vlastnila svého koně, jsou peníze za trenéra dvojnásob dobře vynaložené, neboť za předpokladu erudovaného přístupu můžete informace a dovednosti uplatnit hned třeba druhý den u téhož koně. Pokud nevlastníte koně, trénujete především pro získání  svých vlastních dovedností, avšak např. v jezdecké škole jste odkázána mnohdy na koně, které "nedobře" jezdil třeba zákazník před Vámi a proto Vám třeba kůň takto ježděný moc nepomůže. Avšak osobně si myslím a jsem přesvědčený, že dobrý jezdec v zásadě umí jezdit i pokaženého koně. Nemyslím tím však sportovní ježdění, ale že je schopen koně vést po liniích ve všech chodech a koně postupně dostává na otěž.

Mým osobním cílem v práci s lidmi v jezdecké škole je snaha předat alespoň představu, co znamená jezdit v anglickém stylu, jak koně přizpůsobovat svým požadavkům a komunikovat s krz pobídky a pomůcky dané pro konkrétní jezdecký styl. Nevěnuji se přirozené komunikaci, i když jsem přesvědčen, že tento přístup mnohé zlepšuje. Celkově však Vám tedy se pokusím poradit, aby jste nechtěla od trenéra, aby Vám řekl jak se z Vás stane nejlepší jezdec hned zítra, ale aby jste měla v trenérovi zkušeného poradce se kterým umíte komunikovat a diskutovat. Je smutné, když trenér svému svěřenci nebo zákazníkovi poradí a pokud to hned nefunguje, je vyhledáván stále někdo jiný a další a dlaší, aby se nakonec ukázalo, že je třeba si skutečně osvojovat samostatný přístup založený na především primárně znalostech jak to má vypadat na konci a zkoušet se k požadovanému dostat právě i za pomocí a rady zkušenějšího. Nejlépe pak,když se dotyčný trenér sám posadí na stejného koně a předvede, co má na mysli. To je i pro mě velmi zásadní, aby byl trenér schopen předvést jízdu v sedle, neb často prostě slova nestačí. 

Rovněž sám nechci doporučit žádnou jezdeckou školu, neb myslím, že výukou,kvalitou a předně přístupem se až příliš jezdecké školy odlišují, což není dobře. Snad můžete samozřejmě přijít zkusit jezdecký výcvik u nás v Jízdárně Radonice

Osobně dříve než si sednu na koně, tak potřebuji znát a mít představu, jak by to mělo být v praxi správně. Proto jsem pomáhal koordinovat ucelený obsah odborného vzdělávání pro SSCHK a jsem přesvědčen, že poskytuje dostatek informací,které vedou k jasnému obrazu celého jezdectví a péči o koně. Ohlasy těch, kteří si pořídily z nabídky vzdělávacích pomůcek to jen nasvědčuje. I když prosím neberte to jako marketing. Pouze názor člověka, který neustále studuje a rozvíjí své znalosti a dovednosti, které nikdy nekončí. Ba naopak, s každým novým koněm a novou sezónou začínají o stupeň výš, ale opět nově.

Pokud jsem Vám dostatečně neodpověděl, tak můžete napsat zpět.

Děkuji a mnoho zdaru

Daniel Toušek   

 

  

 

 

30.03.2011 18:59
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní