Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Vážený pane doktore, prosím o Váš názor na skladbu krmné dávky hobby koně (trakén, valach, 18 let)-v roce 2009 diagnostikován žaludeční vřed s pylorickou stenózou (MVDr.Bezděková- klinika Brno). Zaléčen úspěšně Omeprazolem, loňská sezona bez vážnějších komplikací. krmná dávka postavená na bázi cukrovarských řízků (0,5 l v suchém stavu-máčených před podáváním podáváno rozděleně 2 - 3 x denně), 1,5 l vojtěškových granulí, 100 ml řepkového oleje ráno, 100 ml lněného semínka večer, minerální přísada, bylinná směs GAstric reliéf (Phytovet). Dále je součástí KD seno a v sezonně denní pohyb v travnatém výběhu (pastva spíš extenzivní) Kůň váží necelých 500 kg. V letošním roce máme problém,protože se zdá, že mu nestačí energie na další aktivity kromě "života". Začal bojkotovat vojtěšku, do krmné dávky jsme zařadili již na podzim granule Relax (Energys) a letos na jaře Energys Extra - a zkusili jsme i mačkaný oves. Koník se sice "vzchopil", nicméně oves mu zřejmě opět podráždil žaludek. V době línání (to je jeho kritické období každoročně) se velmi zhoršil, dostal infuze iontových roztoků, vitaminy, kontrolou krevního obrazu byl konstatován normální stav. Zaléčili jsme 14 dní omeprazolem v dávce 1mg/100 g váhy koně. Nyní ale poslední 3 týdny má viditelné problémy s příjmem potravy - večerní dávka do rána zmizí vždy, ale ráno většinou nedožere a polední dávku také ne. Koně máme 10 let, už začínám zvažovat radikální řešení, ale je to poněkud naše srdeční záležitost a tak bych ještě zkusila, co je možné. Příznaky nevolnosti jsou většinou: polehávání - lehne si i přes den na pastvině, nežere - to trvá nějakou dobu, pak vstane, oklepe se - a je úplně normální a jde žrát. Netrpí na koliky, za celou dobu, co ho máme, neměl snad jedinkrát potíže. Mám ještě v záloze výplach žaludku, ale zatím bych ráda zrevidovala krmení. Děkuji za odpověď a případou radu.
Dobrý den.
Děkuji za vaši otázku, pokusím se uspokojivě odpovědět.
Diagnóza vašeho koně tedy pylorická stenóza je u dospělých koní velmi vzácná, častěji se vyskytuje u hříbat. Léčbu kterou provádíte pomocí Omeprazolu je vždy dočasné vyřešení akutního stavu. Musím bohužel konstatovat, že úplné vyléčení žaludečních vředů u koní je velmi komplikované a často nemožné. Lze dosáhnout zacelení "rány" na žaludeční sliznici, tak aby koně akutně nedráždila, ale je dost pravděpodobné, že se může znovu "otevřít" a problém je zpět. Spuštěcí mechanismus je většině případů stres. Stres každý z nás, stejně tak každý kůň, vnímá jinak a odolnost proti stresu je také různá.
Nejúspěšnější v léčení žaludečních vředů a návratu zpět do aktivního sportu jsou chovatelé v Anglii, Irsku, Francii. Jejich metoda je poměrně jednoduchá. Koně, který byl přeléčen a nevykazuje již akutní problém, "zapomenou" 1-2 roky na pastvině společně s ovcemi nebo krávami. Po tuto dobu od něj nechtějí vůbec nic, ničím ho nepřikrmují ale zajistí mu klid, čerstvý vzduch, dostatek vody, dostatek kvalitní pastvy. To jsou základní potřeby každého koně.
Bohužel u nás se tato metoda nedá úplně snadno použít, v zimě nemáme stále zelené pastviny (jako v Anglii nebo ve Francii) a koně zavíráme (chráníme?) a přikrmujeme.
Pomalu se dostávám k jedinému možnému způsobu (je to můj názor, může samozřejmě existovat i jiný stejně dobrý) jak vašemu koni ulehčit.
Zažívací trakt koně je uzpůsoben kontinuálnímu příjmu potravy, kůň se pase a za pastvou se stále pohybuje, pokud má tu možnost celý den a noc pouze s přestávkami na odpočinek a spánek. Bylo by dobré pokusit se i u vašeho koně přiblížit se k tomuto modelu, pokud je to možné. Stejně tak je to i s dávkou jadrného příkrmu. Doporučil bych rozdělit jádro ještě na více dávek. Vždy po podání jádra se v žaludku vytvoří velké množství trávicích štáv, které dráždí již poškozenou sliznici a vašeho koně "bolí" žaludek. Bolest trvá do doby, než dojde k promísení potravy se štávami a trávenina pokračuje dál do tenkého střeva a žaludek se vyprázdní.
Nezeptal jsem se, jestli váš koník ještě nevykonává nějakou byť lehkou práci?
Ke krmné dávce.
Cukrovarské řízky jsou dobrou prevencí, mají velkou nasákavost a dokáží dobře v žaludku vázat část žaludečních štáv.
Vojtěšku bych ovšem nedoporučil.
Olej je dobrý, dodáva energii, vytváří "film", který částečně chrání sliznici a vyvazuje část trávicích štáv při štepení.
Lněné semínko bych doporučil používat pouze nárazově, zejména v období přelínávání. Tam má významný efekt a dobře slouží.
Oves je skutečně v tomto případě nevhodný, spíše bych viděl malé množství hrubě šrotované kukuřice, případně ječmene - nesmí to být ale jemný šrot - to je úplně špatně. Nejlepší by bylo použít celé obilky, ale nevím v jakém stavu má váš kůň zuby, zdali by hodně zrn neprošlo celých. Nicméně hrubá potrava ho nutí důkladně a hlavně pomalu žrát a mohutně slinit. Sliny jsou nejlepším pufrem a významně pomáhají stabilizaci prostředí v žaludku.
Z dalších komponentů určitě zachovat byliny, uklidňují žaludek.
Celý tento proces je energeticky náročný a potřebujeme zajistit vašemu koni dostatek energie, na jak píšete i na další aktivity kromě života. Ještě jednou zopakuji, je potřeba zajistit co nejméně změn (i v podávání jádra - všechny dávky ve stejném složení), stejně tak i změny v ustájení, ve skupinách (pokud chodí do výběhu ve skupině), v celém denním režimu vašeho koně.
Je také možné použít některé speciální přípravky, které nejsou lékem ale obsahují látky, které chrání a napomáhají činnosti žaludeční sliznice (vitaminy B12, C atd.) V loňském roce jsme naříklad použili s dobrým výsledkem přípravek, který má název eQ pH-Combi. Pasta která se aplikuje přímo na kořen jazyka.
Budu očekávat vaši reakci. Napsal jsem zatím jen základní principy, které můžeme podrobněji rozvinout.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.