Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa koně důchodce

Autor: Eva Datum: 08.06.2011 08:37

Dobrý den, jsem začátečník ,který podědil kobylu ČMB.teď má 22let a potřebovala bych poradit co by bylo vhodné nebo jakou by ste mi pro ni doporučil krmnou dávku na množství.neo mám něco vyloučit? již nepracuje, voděna do ohrady. problémy s artrozou na zadních nohou - gelapony, dostává granule s melasou dop.denní dávku, mačkaný ječný šrot + mačkaný oves, sůl, vařené lněné semeno a přidávám cukrovarnické řízky jen co si sama vezme.za zimu zhubla na svalové hmotě - v zadku, ale po zbroušení zubů se to s příjmem trochu zlepšilo.Špatně se ji zvedá,když ulehne, ale to by mohlo být jen od té artrozy nebo to může být ještě nedostatek něčeho??je mušařka. Děkuji za radu,chtěla bych ji dopřát spokojené stáří.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Elektrolyt levnější není, pokud mám správné informace, tak tento je nejlevnější. Pokud by se zlepšila situace vůči hmyzu, bude dobré když na pastvině zůstane déle.

Doporučenou denní dávkou granulí myslíte 2 kg denně? To je pro takhle velkého koně málo, hlavně po stránce dotace účinných látek (koncetrace v krmivu je velmi malá).
Navrhoval bych spíše přikrmovat ječmen s ovsem množství podle aktuální kondice vaší kobyly, cukrovarské řízky nejsou potřeba v malém množství nic neřeší a ve velkém se stejně nekrmí. Lněné semínko je dobré použít v jarním (přelínávacím) období, potom už nemají žádný zvláštní efekt.
Pro dodání účinných látek můžete použít kompletní liz (ne sůl nebo ochucenou sůl!! ještě zhoršuje "muchaření"), který obsahuje vše - vitamíny, minerály, stopové prvky. Pokud vím, tak takový existuje jen jeden HORSAL LECKSCHALE, koně si vezmou podle potřeby, když je mladá tráva, nelížou skoro vůbec, když tráva stárne, ubývá liz skoro před očima.

Arthro není špatné, ale doporučil bych vám spíše MSM od Farnamu, vychází i levněji. Předpokládám, že dávkování dodržujete podle návodu - vynechání mezi léčebným obdobím.
 

10.06.2011 18:29

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nejdříve se zeptám, jestli v té ohradě, kam ji vodíte je na pastvě nebo jen ve výběhu bez pastvy?

Po zimě je normální zejména u starších koní, kteří již nepracují - nemají žádný aktivní pohyb - že svalstvo na zádi, případně na hřbětě opadne.
Na jaře a v létě se stav zlepšuje, pokud se začnou více pohybovat a když mají možnost volné pastvy je "rekonvalescence" ještě rychlejší.

Situace s artrózou je horší, jedná se bohužel o nevratný stav, které můžeme jen mírnit. V chladném období (podzim, zima) je třeba nohy udržovat v teple - bandáže a pokud je to možné dopřát koni pohyb, procházky, pohyb se stádem na pastvině atd. Nejhorší je pro ně, když dlouho stojí, nebo leží, tak první kroky jsou velmi vratké a pro ně bolestivé.
V výživářského pohledu je dobré podávat konkrétně MSM (to je látka která pomáhá léčbě chrupavky v kloubu), nevím jaké druh gelapony máte na mysli je jich více, můžete mi napsat který druh používáte?

Snižování váhy je automatická reakce koně při bolestivé artróze, čím více musí nosit, tím je zatížení bolavého kloubu a bolest větší. Také proto se vám může zdát, že kobyla hůře žrala - regulovala si sama příjem krmiva.

Moje rada je, pokud je to možné, dopřejte ji přes jaro, léto a podzim dostatek dobré pastvy, pobyt na čerstvém vzduchu a sluníčku (ideální na bolavé klouby). Jádro podávejte v minimálním množství, když se její kondice zlepší. Reakce na hmyz - alergické projevy - drbání, neklid, můžeme zmírnit (bohužel to nelze úplně odstranit) podáváním přípravku HORSAL ELEKTROLYTE v dávce 0,1 kg denně. Podle názvu je to skutečně elektrolyt, působí tak, že se kůň méně potí a tím ho hmyz méně obtěžuje, kůň se psychicky zklidní a méně se potí. Tento způsob mám odzkoušený a ověřený na různých koních - dostihových, sportovních, ponících, chladnokrevných. Dokážeme tak projev muchaření zlepšit.

09.06.2011 21:45

Eva Svobodová

Výběh mám na zahradě cca 1000m2, ale dlouho nevydrží kvůli muchám a jinému hmyzu. dávám ji Orling gelapony Arthro. Myslíte, že bych měla zrušit i ty granule(energys standard) nebo vyměnit za jiné?? je i levnější varianta těch elektrolytů??Mohla mít tento výrobek již dříve, když jsme měli hříbata.Děkuji za radu a hezký den.EvaS

10.06.2011 07:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní