Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ZÁKLADY VETERINÁRNÍ PÉČE

Rubrika

Veterinární péče o sportovního a dostihového koně

Cílem této sekce je reagovat na praktické dotazy týkající se onemocnění a zranění, se kterými se lze nejčastěji setkat při pracovním využití sportovních i dostihovýchkoní. Konkrétně jde např. o zranění šlachového aparátu a zásady následné léčby, ortopedická onemocnění pohybového ústrojí koně podle jeho sportovního využití aj.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

zánět rohovky

Autor: Michaela Datum: 22.07.2011 19:08

Dobrý den,

 

mému koni bylo před 3týdny určen zánět rohovky. Stav se o něco zlepšil, ale jde to velmi pomalu. kapky jsme už měnili 3x, k tomu ještě mazání očním gelem, vše po 4hodinách, dále equipalazone jak v sypké formě, tak první dávka do žíly. . Jak dlouho se může zranění rohovky léčit? u nás zřejmě došlo k píchnutí o větev, na oku by měla zůstat menší jizvička. Je možné na koně sednout? jeden doktor nám řekl, že v kroku určitě( první týden určitě ne, zbavení se otoku, zastavení hnisu-oko je nyní bez otoku a nehnisá), druhý zase pouze výběh a vodit na ruce...Zajímala by mě i možnost přírodní mediciny, zda je možné koni pomoci i touto formou. Děkuji za odpově'd

Diskuze v rámci dotazu

Michaela Zimná

Děkuji za reakci. Tou přírodní medicínou jsem měla na mysli např.využití světlíku lékařského. Dočetla jsem se, že má na oči velmi dobrý účinek, ale už netuším, zda je lepší přikládání obkladů nebo přidávání do krmení...v lékárně mají i kapky, ale to si nejsem jista vůbec. Náš doktor se na přírodní medicínu dívá zřejmě skepticky...pak nám byl doporučen i vitamín B. Po poslední kontrole doktor rozhodl o uzašití oka, tedy vytvoření třetího víčka přetaženého přes oko...budete určitě vědět o co jde :-)) Sice se to od poslední kontroly viditelně zlepšilo, ale hojení jde pomalu, proto uzašití. Provedli se i stěry, které ukázali, že v oku nejsou žádné plísně. Nevím, zda se tím koni ulevilo, ale výrazně nám ožil. Nevadí mu ani fakt, že má prozatím jen jedno oko a funguje zcela normálně.

02.08.2011 11:31

Se světlíkem zkušenosti nemám, ale pokud jsou to oftalmologické kapky, tak je aplikace do oka bezpečná. Spíše bych doporučil vitamin A , který je v očních kapkách či masti a je pro tyto případy prospěšný. Přešití 3. víčka se provádí, je to však na posouzení vet. léařem podle aktuálního stavu.

Zatloukal

04.08.2011 12:18

Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď z důvodu dovolené. Ano, zranění rohovky se hojí podle velikosti postižení řádově na týdny a vyžaduje poměrně častou aplikaci mastí či kapek do oka 4-5x denně. Zpočátku lze doporučit lehkou práci pro koně, pokud netrpí silnou bolestí (rány na oku jsou vždy bolestivé) a je zachován zrak a orientace. Po zlepšení stavu se může rychle vrátit do normálního zatížení. Takže pokud bylo postižení rohovky do 7mm plochy, považuji léčení cca 3 týdny za normální. Možnosti přírodní mediciny jsou, jen je třeba je blíže specifikovat, samozřejmě se organismus hojí i vlastní schopností, ale důležité je stav kontrolovat, aby se zabránilo případným trvalým postižením.

S pozdravem Zatloukal

02.08.2011 06:21
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní