Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Příliš brzy odstavené hříbě

Autor: Hana Datum: 08.10.2011 21:39

Dobrý den,mám dotaz který ale nespadá do témat v nabídce.Mám již druhý měsíc ve vlastnictví kobylku WPB nyní půlroční.U původních majitelů byla matka odebrána zpět do chovu bez ohledu na hříbě pod sebou,malé bylo v té době cca 3 měsíce.Podle prodávající dostávala minerály a granule,což není jisté ani nevím jaké.Po převozu k nám,malá nejevila zájem o nic jiného než pastvu,seno,a mačkaný oves.K naší radosti ji k sobě občas pustí naše kobylka,která má pod sebou 4.měs. hřebečka.Ani to mne ovšem neuklidnuje,stále se domnívám,že byla příliš brzy odstavená na to aby to nenarušilo její vývoj.Proto se na Vás obracím,v poslední době mám pocit,že odborníkem se stává každý po přečtení blogů na internetu,ale praxe a pravda minimální.Čím a jak krmit hříbě jejího věku?Bez pravidelného přísunu mleziva?Čím zajistit přísun látek potřebných pro zdravý vývoj?Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď.(k fotu..hnědý prcek)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za váš dotaz.
Samozřejmě by bylo pro kobylku lepší, kdyby byla do 6 měsíců s matkou.
Když se již situace takto vyvinula je potřeba udělat vše tak, aby jsme zajistili správný růst a vývoj kobylky. Když byla kobylka brzo odstavená, sama se již přeorientovala na normální stravu dospělého koně. Je potřeba doplnit zejména bílkovinou složku potravy - podpora růstu kostry a vývoje svaloviny.
Jaká krmiva máte k dispozici?
Potřebovali bychom ke krmivům o kterých píšete např. sojový extrahovaný šrot. Je také možné použít speciální doplňkovou krmnou směs pro odchov hříbat.
Která varianta by pro vás byla lepší?

09.10.2011 19:46
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní