Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Jak je to tedy s tím lněným semínkem?

Autor: Klára Datum: 09.11.2011 08:16

Spousta diskuzí a různých názorů mě přivádí k myšlence zeptat se jak to tedy je s vhodnosti, dávkou, jedovatostí a dlouhodobým  zkrmování lněného semínka.

Děkuji za osvětlení.

Klára :)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Omlouvám se za zpoždění v odpovědi, nějak jsem se nemohl prokousat otázkami zde v poradně a mailovými dotazy, které chodí přímo ke mně.

Takže k lněnému semínku. Používání lněného semínka je dlouhodobá, či spíše historická záležitost, která se u koní využívá velmi dlouho. Když se zeptáte chovatelů, proč semínko používají, dostane se vám odpověď , že je funguje dobře na přelínání a že koně dobře vypadají, více se obvykle nedovíte.

Lněné semínko.
Lněné semínko obsahuje jak žádané složky - olej (mimo jiné i omega 3 nenasycené mastné kyseliny) - ten se vysráží jako sliz-šlem při tepelné úpravě semínka, ale také glykosid linamarin , který se v při trávení pomocí trávicích enzymů rozkládá na kyanovodík, který je jedovatý.

Doporučil bych podávat ho jen krátkodobě, zejména v době jarního přelínávání, po dlouhé zimě je orgranismus koně "vyčerpán" a dotace omega 3 mastných kyselin je ideálním doplňkem.

Forma podávání.

  1. Může se podávat buď "syrové" ale potom musí být důkladně pošrotováno - nadrceno a krmeno v malých dávkách u vašich koní bych doporučil spíše maximálně 50 g/den.
  2. Druhá možnost je tepelná úprava, ale tady už se dostáváme do problémů. Úprava pouze přelití vařící vodou je bohužel ta nejhorší. Doporučováno je buď zalití vodou a 6 hodin nechat bobtnat a pak 1/2 hodiny povařit. Nebo přejít varem a pak 90 minut povařit. Tato úprava zajistí, že linamarin se rozloží a následně již nemůže v trávicím traktu škodit. V každém případě krmit vařené semínko až po vychladnutí na tělesnou teplotu.
    Z těchto důvodů je nejjednodušší použít extrudované lněné semínko - var i rozdrcení je již zajištěno systémem výroby tohoto produktu. Sliz se nevytvoří před podáváním, ale olej je využíván přímo v trávicím traktu enzymatickým trávicím procesem. Nepřijdete tak o žádné pozitivní efekty tohoto krmiva.
    Samozřejmě cena extrudovaného semínka je vyšší než cena surového semínka.

Pro další otázky jsem vám k dispozici, stejně jako vaše výživářka .

 

15.11.2011 21:38

Klára Pavlíčková

Děkuji za písemné vysvětlení, které může být užitečné dalším tápajícím, sama bych to nikdy takto odborně nepopsala :) proto jsem zvolila tuto formu...:D

16.11.2011 06:27
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní