Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Koník

Autor: Lenka Datum: 12.11.2011 06:42

Dobrý den ,chtěla bych Vás poprosit o radu .

Mám 11 letého valacha křížence ČT / PH. Mám ho od 5ti měsíců. Koník nebyl nikdy přehnaně temperamentní ( prý po otci ), byl spíše tlačivý , ale na druhou stranu velice vzrušivý na vnější podněty - rachot, nákladní auta, vlajky, závody, ale vždycky se to dalo nějak ustát.

Od léta loňského roku přešel do režimu 24/7, není ve výběhu sám , jsou tam s ním dva Norici - valach a hřebec. Loni v listopadu  jsme ještě koupily dvě nová hříbata . ( do dnešního dne jim dává najevo, že je nemůže ani vystát  .Jeho chování se od té doby hrozně změnilo.

Když jdeme ven va vyjížďku a nic po něm nechci , je to super koník. Je šťastnej.

Jakmile uvidí přepravník , je okamžitě po klidu. Začne kadit , třást se a je úplně mimo.Nechá se naložit bez problémů, ale po celou dobu je ve velkém stresu. Na závodech odmítá pracovat, na pobídky reaguje protitlakem a zastavováním.

Vím, že toto je spíše na koňského psychologa, také jsem to již zkoušela, zatím se to nedaří.

Od Vás bych chtěla poradit co a v jakých dávkách krmit, abych pokud možno potlačila co nejvíce ten stres? Chtěla jsem začít krmit Horsal W1 a W2 + ječmen.Co si o tom myslíte?

Doposud byl krmen Granulemi Energys Extra + oves.

 

Moc děkuji za odpověď. Lenka Brožíková

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za vaši otázku.
Máte pravdu, většina popisovaných problémů je spíše práce pro koňského psychologa, nevím odkud jste, takže vám nemůžu doporučit někoho ve vaší blízkosti. Příchod nových koní do stáda bývá dosti velký zásah do psychiky koně.

K výživě a potlačení stresu můžu doporučit skutečně raději kombinaci s ječmenem. Doplňkovou směs HORSAL W1+ječmen používejte v době pracovního klidu, kdy pracuje minimálně. Až začnete přípravu na sportovní sezónu přejděte na variantu HORSAL W2+ječmen.
Množství je potřeba vyladit. Začněte na dávce W1 1 kg denně + 1 kg ječmene. Když budete mít pocit, že je koník líný, bez energie, zvyšte dávku W1 na 1,5 kg, případně zvyšte i dávku ječmene. Stejný postup bude s W2, pokud budete již na vyšší dávce W1, přejděte na stejné množství s W2.

Stres vyvolává jakákoliv velká změna, v ustájení, v sociální postavení, v ošetřování, ve výživě. Dělejte proto změny postupně (pokud to jde) a snažte se vytvářet mírný přechod.

Nevím, jaké množství krmiva krmíte nyní, doporučená množství odhaduji.

V případě dalších dotazů jsem k dispozici.
Přeji hezký den.

13.11.2011 20:00

Lenka Brožíková

Moc děkuji za odpověď. Ráda to vyzkouším.

Jen pro upřesnění ,dosud jsem krmila 0,5 litr ovsa + 0,5 kg Energys Extra  2 krát denně  -  ráno a večer.

Koník váží 580 kg.   Hezký den Brožíková Lenka

 

15.11.2011 11:09

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Moje doporučení tedy zhruba odpovídá vaší současné dávce, doporučené množství je denní dávka.
Přepočítavací množství pro HORSAL W1 1 kg = 0,75 litru.

Když to shrnu, tak dávku rozdělte stejně jako dosud, krmení 2 x denně, 0,5 kg ječmene + 0,5 kg HORSAL W1. Následně můžete množství korigovat, jak jsem psal v minulé odpovědi.

Přeji hezký den.

15.11.2011 20:38
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní