Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu VÝCVIK A TRÉNINK DREZURNÍHO KONĚ

Rubrika

Přístup k vyšší drezůře a náprava jezdecky pokaženého koně

Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Narovnání

Autor: zuzana Datum: 28.12.2011 13:05

Prosím o inspiraci ve cvicích pro nápravu přirozené křivosti mladého koně.

Děkuji!

Diskuze v rámci dotazu

Jiří Pik

Jéééé, tak tady mám nejaké zpoždění. Omlouvám se.

Dobrý den Zuzano.

Eliminace tzv. priřozené křivosti  je dlouhodobá záležitost a je důležité si pojmenovat kde je vlastně kůň „křivý“. Vpodstate je vse jednoduché v případě, kdy se budete zabyvat rovnováhou, přirozená krivost jakoby ustoupí sama. Rozhodně přirozenou křivost nikdy neodstraníte, pouze pozitivním cvičením ji muzete „udrzet na uzde“.

Doporucuji zacit u krku , ten je nejflexibilnejsi casti kone a lehce se ovlada. Dulezite je, aby kun dokonale chapal funkci udidla, tzn. netlačil proti jeho korektnimu pusobeni. Urcite by mel rozumet jemnym signálům, tedy pobidkam. Pote vysvetlit koni  vyklenuti krku, tudiz nikdy nepracovat s rovnym krkem co se tyce horizontálního pohledu, pozadovat vždy alespoň maly polomer, tak aby vse probihalo na zivem lehkem kontaktu. Nyní je možno pristoupit  k stranove flexi krku zvane pristavovani, dovnitř nebo vne a to ve všech chodech, při zastaveni, couvani i při stranovych cvičeních. Pokud toto funguje na lehkem kontaktu s mekkym vyklenutym krkem, pak urcite zazanamenate velky posun v danem „problemu“. Urcite  nereste tzv. vypadavani zadi, je to prirozene a dorovna se to samo.

Pokud je konik jiz za touto urovni, pak doporucuji cvičit na kruzich ruznych polomeru, často menit směr (stranovou rovnovahu), chody, ruchy (podélnou rovnováhu). Tady si již mohu dovolit výrazněji aktivovat a posilovat funkci pánevních končetin. Prokládat stranovymi pohyby, napr. prekrok vpravo a ihned cval vlevo, to same z piruety s durazem na kvalitni nohsled. Krok, klus, cval a zpet v jedne linii a to vse v prekroku, couvat v různých déklách kroku i stranove atd…… Pracuji tak, ze nenavyšuji časový interval, ale adekvátně zvysuji  obtížnost cviků. Pracuji ve 3-4 peti az desetiminutových etudách s cca minutovými přestávkami.

  Doporucuji  vydatne pracovat ze země, jsem přesvědčen, že v tomto období 70% práce zastane právě tento způsob pro pozitivní rozvoj pohybových schopností. Pokládám za vynikajicí skokovou průpravu s důrazem na skok ve volnosti.  

Vždy se jde na o cviceni, z pravaka nevyrobite levaka bez  dokonaleho a pravidelneho cviceni.

Jirka

03.04.2012 14:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní