Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám sedmiletého valacha slovenského teplokrevníka. Za poslední měsíc nám výrazně zhubl. Má vystouplá žebra a kolem páteře také hodně spadl. Je vidět, že nasvalenost, kterou měl přes léto, zmizela. Koník je v řežimu 24/7 i s ostatními našimi koňmi. V tomto řežimu byl i u bývalého majitele. Nyní přes zimu má celodenní přístup k senu. Seno není plesnivé ani prašné. Vodu mají v létě ze studny, nyní jim nosíme vlažnou z domova na zředění. Napajedlo mají na jiném konci výběhu. Všimla jsem si, že někdy, než aby se došli napít do napajedla, pijí radši z louží u přístřešku. Jako další krmivo používám granule Energys standard a mačkaný oves. Míchám to oběma koním do 5ti litrového kýble. Valach vždy dostane více. Jako odměny dostávají jablka, mrkev a tvrdý chléb, ale to vždy jen v malém množství.V přístřešku jim visí minerální liz. Co se týče práce, chodí valach v kruhovce asi tak 4krát týdně, krok klus. Na vyjížďky teď nechodíme. Odčervený byl tesně před naší koupí, tedy v říjnu. Přemýšlím, zda mu mám nechat zkontrolovat zuby, i když z příjmem potravy problém nemá. Lidé od koní mi radí, že mám zkusit rýžové otruby, či rýžový olej na nasvalení. Chtěla bych Vás poprosit, zda by jste mi neporadil, co bych měla přidat k jeho stravě, aby se mu zlepšil stav. Děkuji
Dobrý den.
Jak jste správně uvedla, svalstvo získá kůň pouze pohybem - prací.
Žádné krmivo není tak zázračné, aby dokázalo vytvořit svaly bez pohybu.
Proto se často stává, že koně, kteří pravidelně pracovali a měli svaly vypracované, je v době klidu "ztrácejí". Také v době kdy je dostatek pastvy stačí, že koně putují celý den po pastvině za výběrovou potravou a nasvalí se jen tímto pohybem. Bohužel nyní, když není co kousat, většinu času stráví u krmiště se senem a jsou doslova líní (bez motivace) se kamkoliv přeunovat. Takževykonávají jen skutečné minimum pohybu.
Zkontrolovat zuby můžete nechat, ale pokud dobře žere a v koblížcích nevidíte žádné větší zbytky jádra, nebude chyba zde.
V současné době, kdy sice nejsou ještě žádné velké mrazy, je největší práce pro koně se zahřát - vyrábět teplo. To je činnost dosti náročná.
Proto je dobré podávat mu krmivo, které má dostatek "klidné" energie. Nelze to řešit pouze ovsem, protože ten sice má dost energie, ale také látky, které koně často zneklidňují (avenin) a kvalitní využítí energie je zhoršené.
Je dobré, tak jak to děláte kombinovat oves s doplňkovým krmivem, které oves neobsahuje. Navrhoval bych spíše se podívat po jiném doplňkovém krmivu, které bude mít vyšší obsah energie, alespoň tolik co oves (oves má obsah "energie pro koně" SEk je 11,6 MJ), nebo i více. Pak se to vyplatí a koně si zachovají, když ne svalovou hmotu, tak alespoň minimální tělesné tukové zásoby a zvenku vypadají kulatě. Můžu vám podporučit například HORSAL W1 (více informací zde), tato doplňková směs splňuje všechny požadavky a má mnoho spokojených strávníků .
Pro další informace jsem vám k dispozici.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.