Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa drezurního koně v začátcích

Autor: Eliška Datum: 19.01.2012 20:27

 Dobrý den, potřebovala bych prokonzultovat krmnou dávku pro kobču. K dispozici máme: vojtěškové granule, řepné řízky, mačkaný černý oves-ječmen (50:50), mrkev, otruby pšeničné, lněné semínko, slunečnicové semínko, musli od Marshtalu Hafefrei-bez ovsa pro koně v malé zátěži. kobča je v základním výcviku-koupila jsem jí ve stavu kdy snesla uzdečku a sedlo na sobě,ale asi toho moc nepodělala-spíš vůbec. Takže se prakticky znovu obsedala. Je trochu živější povahy a má problém se uvolnit a zklidnit. Dvakrát týdně má tréning s mým trenérem-cca 30min lonž a pak hodinu ježdění (lonž spíš pro uvolnění a než že tam 30min lítá) 2x týdně se mnou-trochu méně náročné (už jenom proto,že mám opravdu muší váhu a přecejenom dobře přiznám si to-mám tendenci jí trochu šetřit :-)) 2x týdně chodí na chambon tak 30min,ale zatím si na něj spíše zvyká a docela se s ním pere, do výběhu chodí jak jen to je možné-jak počasí dovolí, zatím s ní nemůžu do terénu-počasí a taky nemám klidného koně vodiče a sama si to nerisknu. Jádro bych ráda v krmné dávce ponechala,ale v omezené míře protože jednak se kobyla dost potí a taky je dost živá. Děkuju vám za radu. Pro ilustraci přikládám foto klisny

divokejch vajec.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Bohužel se vám asi nepodařilo fotografii úspěšně přiložit, takže ji nemohu posoudit.

Nicméně to zkusíme bez obrázku. Podle toho jak popisujete,  je potřeba skutečně kobylku uklidňovat, víc než hecovat. Takže bych z popsaných krmiv vybral nejraději samotný ječmen. Pochopil jsem ale, že ho máte již míchaný s ovsem? Pokud nejde krmit samotný, tak použijte k tomu bezovsové müsli. Lněné semínko krmte až od února do března maximálně do dubna, v době jarního přelínávání, nemá smysl ho krmit déle. Řízky, vojtěškové úsušky, slunečnicové semínko jsou zbytečné, nepotřebujete je. Naopak přebytek bílovin by vaší kobylce neprospěl a její "povaha" by se rozhodně nezklidnila

Jediné co není ideální, je to, že pro zabezpečení dostatku účinných látek (vitamíny, stopové prvky) byste měla krmit minimálně 1,5 - 2 kg. Což není úplně levná záležitost.
Bylo by možné vybrat jiné doplňkové krmivo, která by vás nevyšlo tak draho a přitom by vaše kobylka dostala vše co potřebuje, byla rozumná a vy jste byla spokojená. Pkud budete mít zájem rád vám ho doporučím.

Přeji hezký den.

19.01.2012 21:47

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak jsem již psal, krmiva, která uvádíte by byla vhodná pro výživu kojících klisen, mladých rostoucích hříbat. Pro dospělé koně jsou zbytečná a navíc ještě to komplikuje přípravu krmiv (řízky je potřeba namáčet, bez namočení nekrmit, když je ale necháte namočené příliš dlouho začnou kvasit ...). Když spočítáte náklady na jednotlivá krmiva, tak není rozdíl proti kvalitním doplňkovým krmivům nijak výrazný.
Takže zpět k vaší kobylce, k ječmenu (nebo kombinace oves+ječmen) bych doporučil doplňkovou krmnou směs HORSAL W1 (info zde), případně HORSAL Sport (info zde). Obě krmiva mají výrazně vyší obsah energie než oves, cena je výhodnější oproti müsli.

Dávku bych odhadoval na 0,5 - 1 kg ječmen a 1 kg HORSAL W1 , k tomu samozřejmě seno.

Až začnete pracovat více, chodit do terénu atd., tak bych vyměnil HORSAL W1 za HORSAL Sport.

Podle reakce vaší kobylky je potřeba měnit poměr krmiv. Když bude kobylka divočejší, tak ubrat ječmen+oves, když by hubla tak přidat HORSAL W1.

Přeji vám hezký den.

 

 

20.01.2012 21:28

Eliška Doležalová

 Já právě o tom krmení určitého doporučeného množství u komerčních krmiv vím a je to opravdu poměrně nákladné. proto jsem to chtla obejít nabícháním dávky ze statkových krmiv. Popřípadě si od vás nechám doporučit. Děkuji mockrát

20.01.2012 11:42
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní