Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

bývalý parkurový kůň, podotrochloza

Autor: Denisa Datum: 23.01.2012 20:25

Dobrý den.

Popis koně - desetiletý, narostlý, parkurový kůň, furioso. Objevila se mu na předních prý podotrochloza. Má ji asi  dva roky. Od té doby jsme vyzkoušeli všechno možné. Půl roku byl na pastevku, trochu se zpravil z nejhoršího, pak jezdil, i když neustále zakopává, rozchodí to. Problém vidím v kloubech a těsně nad nimi na šlachách. Při větší námaze se mu na konci šlach objevují boule. Chtěla bych vědět, jestli existuje něco co opravdu pomůže - granule, musli, vitamíny. Na zlepšení stavu - asi zpevnění šlach a lepší funkčnost kloubů. Nohy se mu často klepou. V mokru chodí hůře jak na suchu. Vůbec nezvládá zatáčet v klusu do zatáček (např na jízdárně). Žádný veterinář mi nepomohl. Zkoušeli jsme krmit musli marstall a přemýšlela jsem o výběru nějakého MSM. Prosila bych i názor na tyto značky. Děkuji

Diskuze v rámci dotazu

Denisa Trojanová

Dobrý den,

Děkuji za odpověď. Jen jsem doufala, že bude opravdu existovat něco, co ho bude udržovat v lepší kondici nebo aby ho to tolik nebolelo. S tím ježděním jsem to samozřejmě už dávno zjistila, ale taky se nám časem potvrdilo, že to není úplně pravda. Když je vyhozený venku několik měsíců bez jakéhokoli našeho zájmu, ještě se to zhorší. Boužel musí tak jednou, dvakrát týdně pracovat cca 20 minut, krok, klus, hlavně krok, na konci pomalu cval...A jeho stav se zlepší. Teď jsme dostali nabídku od nějakého profesora z Vídně, že se tím zajímá, tak doufáme, že nám předvede nějaký zázrak.

Ještě vás prosím, chtěla bych znát váš názor na značky musli a granulí pro koně. Co preferujete, co naopak ne. Především na známé Energys, které jsou třeba o polovinu levnější než Marstall. Vyplatí se to? V čem je rozdíl?

Děkuji a pěkný den.

27.01.2012 05:35

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Mrzí mě, že je váš koník již v takovémto stádiu onemocnění. Vím, že existuje určitá možnost léčení, ale bohužel naděje je velmi malá, nicméně každá naděje je lepší než nic.

Otázka porovnání komerčních krmiv je relativně jednoduchá. Každý výrobce musí ze zákona docela podrobně popsat složení svého výrobku (ne všichni to ale dělají a tváří se jakoby nic).

Takže potom by mělo stačit vzít deklaraci (etiketu) výrobku a kalkulačku do ruky.
Pokud vám napříkald zajímá obsah energie, vezmete cenu za kg krmiva a vydělíte obsahem energie (bývá uváděn jako Energie koně nebo SEk, stravitelná energie koně). Stejně to můžete udělat s obsahem vitamínů, stopových prvků, biotinu atd.

Ve většině případů je pro vás výhodnější kupovat a používat taková krmiva, která budou lepší (obsah živin bude vyšší) než to co máte doma, mám na mysli oves, ječmen, který má velký počet chovatelů koní vlastní, nebo lehce dostupný.

1. Ptáte se konkrétně na krmiva Energys, takže když vezmeme jako měřítko oves a obsah energie (oves má 11,5 MJ), tak podle údajů výrobce mají 4 směsi ze 6 nižší obsah.

2. Druhým extrémem jsou různé müsli, váš konkrétní dotaz je na Marstall. Když si porovnáte živiny, které jsou obsaženy, tak je pravda, že většina produktů kromě "Freizeit" má lepší nebo srovnatelný obsah energie s ovsem. Nicméně cena je extrémně vysoká a poměr cena/výkon velmi nevýhodný pro kupujícího.

Výrobci müsli využívají sklon lidí srovnávat svého koně se sebou. Když je müsli u lidí populární, hezky vypadá a voní, tak musí být i pro mého koně to pravé.
Jen zamyšlení, lidé, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci, nebo sportovci nemají svůj jídelníček složen jen z müsli.

Mé doporučení je stále stejné, když chci kupovat nějaké doplňkové krmivo, tak musí být lepší než mé vlastní krmivo a musí splňovat požadavky, které mám. V neposlední řadě jsou to vždy mé peníze, které za krmivo utrácím a je lepší dostat za méně peněz více muziky , než obráceně.

27.01.2012 21:51

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Rád bych vás potešil nějakým zázračným krmným doplňkem.
Bohužel nic takového není. Ani MSM nebo cokoliv jiného, jen budete vydávat dosti velké finanční částky za pseudořešení.

Stav který popisujete je k řešení buďto veterinárním léčením, ale bez valné šance na úspěch (což už jste sama poznala). Jediné co můžete pro vašeho koně udělat je přestat ho jakokoliv intenzivně zatěžovat. Poskytnout mu dostatek prostoru - nejlépe volnou pastvu a nepřekrmovat. Pokud bude mít od jaro do podzimu dostatek kvalitní potravy na pastvě, bude se pohybovat sám v pomalém režimu a jeho zdravotní problémy nebudou akutní.

Jak jsem již psal je to pro vás i pro něj konec jakékoliv jezdecké aktivity.

To je mé doporučení, které vás zřejmě nepotěší, ale je to skutečnost.

 

Přeji hezký den.

26.01.2012 21:32
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní