Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka

Autor: Michaela Datum: 23.01.2012 20:30

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám drezurní kobylu, kobyla má vychozenou S drezuru a je v přípravě do ST. Je jí 12 let. Potřebovala bych se poradit co jí dávat a v jakém množství. Nyní přes zimu je kobyla ježděna rekreačně, hlavně výběh a klidné vyjížďky do terénu. Kobylu mám cca 1 měsíc. Dříve byla kobyla ve vnitřním boxu a dekovaná. Nyní je ve venkovním boxu, přes den na pastvě s možností si zalézt do boxu a na noc se zavírá. Je stále dekovaná. Doposud dostává ráno: 1litr šrotu (sešrotovaný ječmen, pšeničné otruby, kukuřice), 0,25l granulí standart, seno. Večer: 1litr šrotu (sešrotovaný ječmen, pšeničné otruby, kukuřice), 0,25l granulí standart, vitamíny Nutri horse standart, na klouby Alavis triple blend, pivovarské kvasnice, lněné semínko, vitamín C, klíčky, česnek a seno. Chci pro kobylu jen to nejlepší. Předem děkuji za informace

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Potřeboval bych ještě vědět, v jaké kondici vaše kobyla je a jestli se vám tato kondice zdá optimální.
Podle krmné dávky, kterou popisujete, se oní staráte velmi dobře.

Dovolil bych si vám ale zjednodušit práci s krmením. Například otruby jsou naprosto zbytečné, také další komponenty (kvasnice, klíčky, lněné semínko, vitamin C), které přidáváte vám krmnou dávku jen prodražují.
Bylo by daleko jednodušší a účelnější krmit ječmen, případně kukuřici a k tomu jednu doplňkovou směs, kde již bude obsaženo vše, včetně kvalitních vitamínů a stopových prvků.

Potom by denní dávka pro současné období mohla vypadat například takto:

1,5 kg ječmen, kukuřice
1,5 kg doplňková směsi HORSAL SPORT (více informací zde)
seno

To by mělo pro současnou dobu stačit, kobyla by měla být v psychické pohodě. Až začnete více pracovat můžete podle reakce vaší klisny přidávat obě jadrné složky krmné dávky, aby měla dostatek sil (nebyla po práci zvadlá).

Ještě otázka, měla, nebo má problémy s klouby? Preventivně nemá velký smysl tyto látky přidávat (prodejci výrobku budou mít samozřejmě jiný názor :-))

Přeji hezký den.

26.01.2012 21:44
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní