Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den! Krmím koně rýžovýma otrubama, dověděla jsem se však, že jsou nevyvážené na vápník a fosfor, tedy nejsou vhodné jako hlavní část jídelníčku. Můj kůň žere 0,5Kg denně stabilizovaných rýžových otrub v granulích. K tomu dostává granule relax 0,5kg na den a dostatek sena. V dnešních mrazech vše máčíme teplou vodu a přidává se půl litru pšeničných otrub.
Nejlepší je prý kombinovat rýžové otruby s vojteškou, ale nikde jsem se už nedověděla, v jaké poměru by to bylo nejvhodnější. A zda je třeba vhodé přidat i něco dalšího.
Děkuji za odpověď!
Děkuji za tak rychlou odpověď!
Kůň je ustájen ve venkovním boxe. Prodělal mykozu vzdušných vaků, kdy se plíseň usadila na nervech. Po dobu 3/4 roku mu nefungovalo polykání a on rapidně zhubl. Nyní cca od července polykání funguje a díky těmto otrubám se během 3 - 4 měsíců dosta skoro na svou původní váhu. Oves ani ječmen se mi v jeho krmení neosvědčil, protože koník neni uplně pohodář. Vše mu leze tzv. na mozek. Tedy jen kousek ovsa, a začíná likvidovat box a pastviny, nemluvě o chování pod sedlem.
Toto krmivo mu vyhovuje, je po něm absolutně v klidu. Nepotřebuju mu dodávat skoro žádnou energii. Sám jí má na rozdávání bez podávání krmiva. Nyní začíná pracovat, chodí na klusové vyjížďky občas pocválá, ale moc toho ještě neudejchá. Jeho plíce dostaly během nemoci pořádně zabrat... Pokud byste pro mne měl nějakou vhodnější alternativu krmení budu ráda za pomoc!
Dobrý den.
I já děkuji za rychlou odpověď.
Stále zůstávám k rýžovým otrubám mírně skeptický . Věřím i podle mých zkušeností, že by se opravil i na jiném krmivu. Je samozřejmě potřeba, tak jak píšete, když mu oves "leze na hlavu" být opatrný. Proto si myslím, že třeba kombinace kukuřice + ječmen by fungovala podobně dobře.
Vzhledem k pracovnímu vytížení je správné nepřehánět to s jadrným krmivem. Z objemných krmiv, předpokládám krmíte senem, nebo přidáte i senáž?
Sebelepší jádro (nebo speciální krmná směs) nedokáže nahradit kvalitní objemné krmivo, protože ať chceme nebo ne, je kůň pořád pastevní zvíře a musí si trávicí trakt naplnit objemnou složkou krmné dávky.
1. Pokud tedy chcete zůstat na rýži, doporučil bych doplnit účiné látky (vitaminy, stopové prvky, makroprvky - vápník, fosfor) vzhledem k typu stájení kompletní minerálně vitaminózním lizem HORSAL LECKSCHALE. Tento liz není žádná kostka soli, ale obsahuje vše co kůň potřebuje a umožňuje mu to vzít si (nalízat) pouze tolik, kolik zrovna potřebuje. Liz je těžký - 15 kg, je to plastové vědro, keré položíte na zem. Pokud máte koní ve výběhu více, bude jich liz používat víc a bude rychleji ubývat .
2. Když by jste chtěla změnit dávku, doporučil bych tedy jen samotnou doplňkovou směs HORSAL W1 v množství 1 kg denně, kde je již vše obsaženo - klidná energie, účinné látky. Je také možné poskytnout koníkovi i liz HORSAL LECKSCHALE pro jeho svobodnou volbu dolízání, ale není to nutné.
Seno nechte v množství takovém jako doposud.
Dobrý den.
Nejdříve bych potřeboval odpověď na několik otázek:
Toto krmivo je vhodné jako doplněk normální krmné dávky, tam kde potřebujeme doladit rychleji rozpustnou vlákninu.
Nevím za jakou cenu rýžové otruby kupujete. Obecně platí, že cena je poměrně vysoká.
Kombinace s vojtěškou nebo s pšeničnými otrubami (někde jsem četl dokonce i o kombinaci s řepnými řízky) nemá z výživářského hlediska smysl, z finančního už vůbec ne.
Doporučil bych vám raději postavit krmnou dávku na dostupnějších krmivech (ječmen, oves) k tomu doplňkové krmivo s vyšším obsahem energie než standardní obiloviny. Je možné, že tyto krmiva nemáte k dispozici, ale pokud všechno kupujete, je pro vás zcela jistě výhodnější jít cestou výhodný poměr cena/výkon.
Pokud mi odpovíte na mé otázky, mohu se vám pokusit navrhout krmnou dávku, která by vašemu koni vyhovovala a byla za rozumné peníze.
Naše poradenství je zdarma, nic si neúčtujeme , ale pro kvalitní radu musíme mít dobré podklady - vaše odpovědi.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.