Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmím svého koně správně?

Autor: Lucie Datum: 19.02.2012 09:40

 Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda svého 7 leteho ponyho, křižence welsh part breta krmím dostatečně. Koní váží 300 Kg a měří v kohotku 135 cm. 

V listopadu a prosinci měl odpočinek, chodil pouze do výběhu, krmen byl pouze senem a hrstkou ovsa a 1 l otrub a také dostávál minerální doplněk.

V lednu jsme začali pomalut pracovat a začala jsem zvyšovat dávku mačkaného ovsa na 1/2 l denně, 1l otruby a minerály.

Nyní chodí obden do terénu, tak 10 km - krok, klus, cval. Seno má neustále k dispozici, ovsa mu dávám 1 l denně, 1l otrub a minerály. Celou zimu jsem mu také dávala MSM, protože koník je  po schvácení kopyt, tak mu chci trošku dopřát. Do krmné směsi mu také zamíchávám trošku nařezané ovesné slámy, koník je chytrý, tak to větišnou dost přebere, ale něco sežere. 

Od jara do pozdíma jezdíme docela dost, chodí téměř každý den a to na lonž, na jízdárnu a do terénu. Jezdíme na čundry, takže jezdíme na dlouhé vyjížďky. Okolo 25 - 30 km, tak 1x až 2x týdně, jinak okolo 15 km. 

Chtěla bych se tedy zeptat, jak mám správně sestavit krmnou dávku, aby to pro něj bylo dostačující. Kvůli schváceným kopytům, které už jsou téměř vylečené, sebojím energetických krmiv, ale zase když potřebuji, aby koník chodil na dlouhé vyjížďky a nehubl, tak je to těžké.

Také byh mu chtěla od jara dávat granule Energys Extra a až začně línat, tak lněné semínko a také mu chci udělat detoxikační kůřu z kopřiv, které mám nasušené z minulého roku.

Myslítě, že je to vše v pořádku?

Předem Vám moc děkuji za odpověď a zá Vás čas.

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vaše otázky jsou zajímavé, pokusím se na ně odpovědět.

Úprava ovsa mačkáním je pro koně zjednodušením příjmu - zrychlením, kůň nemusí tolik kousat a stejné množství přijme o cca 10 % rychleji. Využitelnost se nijak zásadně nezvyšuje a při dávce o které se bavíme to nemá žádný vliv. Pokud kůň důkladně potravu rozkouše (to musí, jinak to najdete v koblihách) tak ji rozdrtí ještě lépe než výkonný šrotovník - takováto potrava přijde do žaludku. Měla by tam přijít vždy taková, při důkladném kousání - důkladně promíchaná se slinami. Když hltá a nekouše, tak méně sliní a potrava není pufrovaná a v žaludku může docházet k většímu poklesu pH. Uvelkých dávek jádra (6-8 kg) pak může docházet k narušení žaludeční sliznice - vznik nebo projev žaludečních vředů.

Ječmen má více NL, více energie, méně vlákniny, co je nejdůležitější neobsahuje avenin - složku ovesné bílkoviny, která "leze koni na mozek". Proto je dobré používat ječmen pro koně, kteří jsou na ovsu nepatřičně "veselí", reagují neadekvátně, jsou lekaví apod. Touto jednoduchou změnou se v mnoha případech dosáhne rychlé změny.

Naše výrobky doporučujeme zkušenějším chovatelům a majitelům, nejsou plošně nabízeny v obchodech jako levné  "vše řešící" krmivo. Firma SCHAUMANN je firma poradenská, proto vždy potřebujeme vědět komu a proč použijeme konkrétní krmivo. Vždy se s budoucím odběretelem domlouváme za jakým účelem bude krmivo využívat, abychom neudělali jen obchod, ale abychom dosáhli oboustranné spokojenosti (vlastně trojstranné - Kůň+Vy+SCHAUMANN).

Pro vašeho koníka bych doporučil HORSAL W1 pro dobu intezivní práce v dávce 0,5 - 1 kg (podle intenzity práce). Není potřeba dávat více, bude vše co potřebuje (včetně vitamínů, stopových prvků).

Rozdíl mezi extrudovaných a granulovaným krmivem je ve dvou hladinách.
Granulované krmivo prochází mírným zahřátím při granulaci a proto jsou jeho živiny stravitelnější o cca 6-8 % oproti základní surovině.

Extrudované krmivo prochází intenzivním tlakem a vysokou teplotou s následným rychlým vysušením a zchlazením. Zvýšení využití je udávano až o 18 % u bílkovin a 22 % u energie.
Z toho je jasné, že cena je také vyšší, ale využitelnost (stravitelnost) navýšení ceny kompenzuje.

Dá se říci, že můžete dosáhnout stejného efektu při použití extrudovaného krmiva s nižší celkovou dávkou jadrného krmiva. Význam má využití extrudovaných krmiv ve výživě intenzivně pracujících koních, kde se hraje doslova o každý megadžoul (MJ) a snažíme se zatěžovat žaludek koně co nejnižší dávkou jadrných krmiv.

Pastva, hlavně ta úplně čerstvá v jarních měsících obsahuje vysoké množství cukrů, které právě způsobují laminitidy. Zejména malá plemena, historicky zvyklá na potravy s vysokým obsahem vlákniny a malým obsahem cukrů (extenzivní chudé travní porosty), mají problém s kvalitní mladou pastvou a vznikem laminitid.
Vždy záleží na tom, jak závažný problém kůň prodělá. Pokud je to mírná forma, je možné dále normálně koně používat. Pokud jsou to těžší formy jsou vždy náchylnější na opakování onemocnění a jedinou obranou je prevence.

Přeji hezký den.

21.02.2012 22:39

Lucie Novotná

 Ještě jedna poslední otázka. Kdybych se rozhodla pro krmivo Horsal super kondice, kolik bych mu těchto granulí měla nádvat?

Děkuji za odpověď.

 

 

22.02.2012 17:59

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pan Hobza je naším odborným poradcem s velmi dobrou znalostí výživy koní.

Krmivo HORSAL SUPER Kondice by bylo také vhodnou variantou, dávka je ještě nižší než u granulovaného krmiva, měla by pro vaše účely být max. 0,5 kg denně + oves.

Přeji vám hezký den.

22.02.2012 20:08

Lucie Novotná

Moc Vám děkuji za odpovědi. Moc mi pomohly a už vím, co a jak dělat správně a hlavně, abych koníkovi neublížila. 

Už jsem kontaktovala firmu Schaumann, respektive pana Petra Hobzu a bylo mi řečeno, že si krmivo můžu po telefonu objednat. Tak doufám, že v tom snad nebude problém. Krmivo bych si objednala určitě takové, jaké jste mi doporučil a dávala bych ho v určených dávkách Vámi. 

Přeji Vám hezký den a ještě jednou Vám děkuji.

 

 

 

 

22.02.2012 17:37

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

O svého koníka se staráte velmi dobře. Má dostatek pohybu, což je důležité právě i ve stavu doléčování schvácení.

Je skutečně potřeba být opatrný v krmení, zejména když se jedná o krmivo s vyšším obsahem cukrů. To bude na jaře zejména čerstvý pastevní porost.

Vzhledem k zátěži, kterou očekáváte bude určitě potřeba přikrmovat i jádrem. Pokud na oves reaguje dobře i v tomto množství nemusíte s tím nic dělat, domnívám se že by jste s mérně navýšeným množstvím (tak na 1,5 litru) měla vystačit i ve sportovní sezóně. Pokud ne, koník by byl unavený, nechtěl dopředu, nebo začal hodně hubnout, bylo by potřeba se podívat po doplňkovém krmivu, kterého by jste mohla krmit malé množství, ale které by vám dodalo co nejvíce energie.

  • Předem vylučuji müsli - stojí hodně a energie má málo.
  • Můžete přemýšlet o extrudovaném krmivu - vysoká koncetrace energie - vysoká stravitelnost - přiměřená cena (např. HORSAL SUPER KONDICE).
  • Poslední možností je granulované doplňkové krmivo (píšete např. o Energy´s Relax) - tady sledujte, jaké je složení krmiva - nemělo by obsahovat oves, už ho krmíte. Dále by mělo mít více energie než oves (víc než 11,5 MJ).

To jsou mé první úvahy nad krmnou dávkou pro vašeho koníka. Pokud máte ještě další otázky, můžeme téma dále rozvinout.

19.02.2012 21:25

Lucie Novotná

 Moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Jsem ráda, že se má tedy dobře, člověk by mu koupil nejlepší věci, ale nejsem milionářka.

Myslíte tedy, že oves by mu měl stačit a nebo ho mám nakombinovat i s ječmenem? Jak jste mi napsal, že 1,5 l ovsa by mělo postačit, tak myslel jste mačkaného anebo celého? Má mačkaný lepší stravitelnost než celý nebo je to jen mýtus?

Jaký názor máte na zkrmování ječmene? Četla jsem, že obsahuje více tuků a je to dlouhodobá energie, je to pravda?

Koukala jsem na krmiva Horsal a velice se mi zalíbily, ještě jsem se o nich nikde nedočetla a překvapilo mě jak jsou levné a výživné. Kdybych se rozhodla koníkovi dávat granulované doplňkové krmivo, které byste mi doporučil? A chtěla bych se také zeptat jaký je rozdíl mezi granulovaným a extrudovaným krmivem?

Jinak koník je přes léto od rána do večera venku, je tam spokojený, na štěstí máme dobrý výběh, plný stromů, takže si může jít kdykoli do stínu a také tam neroste moc trávy a hlavně né jetel, tak doufám, že to koníkovi moc neškodí, vím, že kvůli schváceným kopytům, by na tu trávu neměl moc chodit, ale nechci ho nechat celý den zavřeného.

Máte nějaké zkušenosti s léčbou schvácených kopyt? Doporučil byste mi nějaké tipy jak zlepšit kopýtka? Koník chodí na boso, preferuji tento přirozený způsob.

Děkuji Vám ještě jednou za rady.

20.02.2012 18:26
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní