Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

špatně stavěná klisna QH

Autor: Klára Datum: 25.03.2012 21:10

 Dobrý den, moc se omlouvám, že se s mým dotazem obracím zrovna na Vás, ale nikdo jiný mě nenapadá, snad mi poradíte:(Mám mladou klisnu čistokrevnou QH(bez A1/1), má 3 roky a zatím se s ní nic moc nedělá, obsedlá byla ve 2 a hned se na ni jezdilo, já ji mám asi 3 měsíce a poprvé jsem na ni jela včera, nechci ji přetěžovat. Ale k problému, kobylka je vyšší, lehčího typu, kohoutková, ale mám obavu z její postavy, lidi mi hodně říkávají, že vůbec nevypadá jako quarter, právě proto, že je kohoutková, vysoká a tak celkově, jiná. Mám tedy strach, jestli jsem při koupi kobylky nenarazila na nějaké podvodníky. Nebo jestli to může být třeba stravou ( dostává otruby s granulemi energys relax nebo standard) nebo je to tím, že není osvalená? Nebo může mít nějakou nemoc?( právě prodělala podlomy na všech nohách a na břiše má vylínané mapy) Třeba se bojím zbytečně, ale ráda bych věděla Váš názor. Mockrát Vám děkuji, Kolibová


Diskuze v rámci dotazu

Klára Kolibová

 Dobrý den, mockrát Vám děkuji za odpověď. Nad testem DNA už nějakou dobu uvažuji, určitě to zkusím.

Co se týče krmní, kobylku mám ustájenou u souromnice, která své mladé koně krmí kombinací otruby+ energys Relax a starší koně pouze otrubama a má koně i 30ti leté, můžu se tedy zeptat, v čem jsou otruby špatné?Hodně lidí to odsuzuje, ale nevím, z jakého důvodu.

co se týče Vašich otázek, tak množství krmiva denně bohužel nevím, vím jen, že jí pytel granulí vydrží 2-3 týdny( podle majitelky stáje), seno má k dispozici pořád. Ustájená je formou 24/7, ale výběhy bohužel moc velké nejsou, takže tam má spíš více bahna než trávy a co se týče minerálních krmiv, tak mám vitamíny pavo vital complete, ale údajně je zbytečné koním vitamíny dávat, když dostává granule, takže ji je nedáváme, jinak má opravdu jen ten solný liz k dispozici a dostává teď na přelínání lňěné semínko.

 

Budu moc ráda, když mi doporučíte vhodné krmiva pro kobylku, do 2 měsíců si ji budu převážet k baráku na náš pozemek a ráda bych věděla, jestli pokračovat alespoň v granulích bez otrub nebo vypustit i granule a dávat něco úplně jiného..? Mnohokrát Vám děkuji za radu!!Kolibová

26.03.2012 18:55

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Dovolím si použít citaci z mého článku (vyšel v rámci série článků v Jezdectví):

"Jsou nejznámějším krmivem, které je pro výživu koní často používáno. Jsou to zbytky po mlýnském zpracování obilí (pšenice nebo žita). Důležitý je vysoký obsah vlákniny (kolem 100 g) a vyšší obsah stravitelných NL pro koně. Obsah energie je nízký. Otruby obsahují převážně obalové části zrn.

A právě zde je skryto největší nebezpečí. Na slupkách obilovin je nejvyšší koncentrace škodlivých bakterií, kvasinek a plísní. Otruby rychle podléhají zkáze. Při zvýšení vlhkosti může velmi rychle, během několika hodin, začít zkázný proces, spojený s tvorbou mykotoxinů a endotoxinů. Velké množství mykotoxinů může vzniknout i v případě, že byly obiloviny napadeny plísněmi a po sklizni bylo obilí rychle usušeno. Plísně ale stačily vytvořit poměrně velké množství mykotoxinů. Protože otruby jsou tvořeny právě slupkami, kde je většina mykotoxinů obsažena, může se stát, že budeme koním předkládat krmivo s vysokou koncentrací mykotoxinů. Plesnivé krmivo koně odmítnou (spóry plísní je dráždí v dýchacím aparátu), ale krmivo obsahující mykotoxiny nejsou schopni svými smysly hodnotit. I když jejich trávicí aparát, zejména tlusté a slepé střevo, funguje jako dobrá bariéra proti mykotoxinům, může při dlouhodobém zkrmování dojít k poruše krvetvorby a biochemickým změnám ve složení krve."

Každopádně záleží na množství, které koně dostávají, pokud je to malé množství (do 0,2 kg) a k tomu velké množství pastvy (sena), nemusí to být až tak problematické. Energy´s Relax mají také velký podíl otrub, proto je tato kombinace ještě horší.
Pokud myslíte granulemi právě Energy´s, tak denní množství, které jste odhadla (cca 1-1,5 kg) je nízké. Obsah vitamínů a ostatních účinných a důležitých látek je podhodnocený.

Jestli chcete krmit jen granulemi, mohu doporučit HORSAL W1 v množství 0,75-1 kg denně.
Jestli máte svůj ječmen, můžete kombinovat HORSAL W1 + ječmen  poměru 50:50, celkem cca 1 kg denně.
Jestli nebudete v tomto roce s kobylkou nic dělat a budete mít dostatek kvalitní pastvy, navrhoval bych po celou pastvení sezónu (květen-září) doplnit jen kompletním lizem HORSAL LECKSCHALE (obsahuje makroprvky, mikroprvky, vitamíny). Po pastvě pak přejít na variantu kterou jsem uvedl výše.

Ti je můj návrh řešení, pro další otázky jsem vám k dispozici.

26.03.2012 19:41

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za vaši otázku, pokusím se jí zodpovědět.

Vaše kobylka je jak píšete v lehčím typu. Pokud máte pochybnosti o původu (předpokládám, že všechny doklady máte u sebe) je možné nechat ověřit původ testem DNA. Formulář najdete na stránkách CZQHA.

Ze strany výživy, musím konstatovat, že kombinace otruby + Energy´s Relax není úplně dobrá volba. V případě, že touto dávkou byla krmená dlouhodobě (1-2 roky) mohlo by dojít i k problémům.

Mám otázky k výživě Vaší kobylky:

  • Jaké množství krmiva (nejlépe v kg) dostává denně, včetně sena?
  • Má možnost v létě být na pastvě? Jak dlouho 24 hodin denně?
  • Má k dispozici také nějaké minerální krmivo (nemyslím tím solný liz)?

Potřeboval bych od vás odpovědi na uvedené otázky, potom jsem schopen lépe navrhnout krmnou dávku pro Vaši kobylku.

26.03.2012 18:41
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní