Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně krmné dávky. Máme 2 šestileté kobylky: jedna ČT v kohoutku 159, druhá kříženec ČT s norikem v kotoutku 165 (snad budou na přiložené fotce trochu vidět). Nyní jsou 14 hodin venku na pastvě, kde mají přístup i k senu, na noc je zavíráme do boxu, kde mají také seno. Od léta je chceme nechat 24/7 venku. Jezdíme tak 3x až 4x do týdne do lesa na cca 90 min vyjížďky. Krmíme 2x denně. Jelikož v naší rodině nejsou úplně zdatní jezdci, rozhodli jsme se, raději v krmné dávce vynechat oves (kvůli horké energii).
Složení denní krmné dávky: 1 kg šrotovaného ječmene, 2 hrníčky granulí VK Drcman Relax, 3/4 hrníčku cukrovarských řízků Energys s melasou, 50 g lněného semínka, vitamíny Nutri horse Standard, dále dostávají jablka, mrkev, 2 kukuřičné klasy a tvrdé pečivo.
Prosím Vás o radu, zda je tato krmná dávka vyvážená, co máme změnit a jaké granule byste nám doporučoval, nebráníme se žádné změně.
Předem děkuji za odpověď
Vendula Tesařová
Dobrý den.
Podle fotografie vidím, že kobylky jsou v pefektní kondici, vypadají výborně.
Režim 24/7 je ideální, velmi rád ho dporučuji všem, kteří takovéto podmínky mohou svým koním poskytnout.
Není problém s vynecháním ovsa, většina koní, bez něj funguje naprosto normálně. Správně jste posoudili "horkost" ovsa.
Ke krmné dávce mohu říci, že se mi zdá zbytečně komplikovaná. Pokud se používá nějaké granulované (nebo i extrudované) doplňkové krmivo, doporučuji tazatelům taková krmiva, kde je vše "schováno" již uvnitř, aby nebylo nutné kombinovat s dalším krmivem a ještě přidávat minerální doplněk. Vaše kobylky zřejmě nemají problém s necháváním prášku - minerálního krmiva, nebo celkově krmnou dávku vhčíte. Velmi často se setkávám právě s tím, že koně umí perfektně třídit chutné části a ty nechutné (zejména minerální doplňky).
V tomto předjarním - jarním období pokračujte v podávání lněného semínka, až budou mít možnost kobylky se začít pást, bude semínko již zbytečné krmit.
Doporučil bych zjednodušit dávku kvalitním doplňkovým krmivem, vynpustit cukrovarské řízky (je to koňácký zvyk, který nemá ve výživě rozumný důvod), minerální doplněk nedávat (v kvalitním krmivu je ji obsažen) jablka, kukuřici můžete dál ke krmné dávce přidat.
Doplňkové krmivo skutečně kvalitní by mělo obsahovat málo bílkovin a více energie (VK Drcman Relax je pravým opakem), mělo by mít dostatečný obsah účinných látek (vitamíny, minerály, stopové prvky) aby jste již nemuseli nic přidávat. Doporučil bych vám pro nižší zátěž HORSAL W1 (pro období s malou zátěží) nebo HORSAL W2 ve větší zátěži.
Doporučené množství 1-2 kg/den podle zátěže, k tomu jablka, kukuřici, jako odměnu pár kousků tvrdého pečiva.
Přeji hezký den.
Dobrý den,
velice Vám děkuji za odpověď, přesto mám ještě pár dotazů.
Prosím ještě, zda-li byste mi neporadil, jak sestavit krmnou dávku s tím, že máme přístup ke kvalitnímu ječmenu, který bychom rádi dále používali. S vynecháním minerálního doplňku máte taky maličko problém, protože jsme nedávko kupovali dvacetikilový pytel Nutri Horse Standard (byla by škoda ho vyhodit).
Předem děkuji za odpověď
Vendula Tesařová
Dobrý den.
Pokud máte přístup ke kvalitnímu ječmeni, je dobré zakomponovat do krmné dávky.
Navrhoval bych tedy kombinovat ječmen + HORSAL W1 (W2) v poměru 50:50, pro dokrmení minerálního doplňku, ten přidávejte v množství doporučeném - cca 70 g/koně a den.
Až minerální doplněk dokrmíte, změnte poměr na 40:60 (ječmen:W1 nebo W2), apk bude vše v pořádku, pro vás levnější a pro koně výhodnější.
Poměry jsou pouze doporučením, je potřeba podle rakce vašich kobylek upravit poměr - když budou příliš do ruky, ubrat doplňkovou směs, když budou příliš loudavé přidat směs.
Až by jste používali pouze směsi HORSAL W1 (W2) je potřeba dodržet minimální množství 1 kg denně.
Přeji hezký den a super zážitky s vašimi kobylkami.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.