Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu POSTUP LONŽOVÁNÍ KONĚ

Rubrika

Přístup k vyšší drezůře a náprava jezdecky pokaženého koně

Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Cvalová práce - příliš temperamentní kůň

Autor: Martina Datum: 30.03.2012 19:42

Dobrý den,

prosím o radu jak naučit v poklidu cválat temperamentního koně.  Jedná se o 7letého valacha po 609 Boston. Je to nádherný hnědák, který je šikovný, nadaný do drezurního sportu, ale stále příliš temperamentí. Koně jsem začala majiteli jezdit od podzimu  r.2011. Tento koník měl ve stáji pověst nezvladatelného koně, který pod sedlem stále jen utíká.... Majitel ho v dobré víře dal na "převýchovu" do vyhlášeného  hřebčína, tam na něho ale nasedali cca 2 hodiny. Takže ortel byl jasný - na jatka. Trvalo mi asi půl roku , než se mi podařilo aby tento koník začal pracovat v poklidu na jízdárně a přestal  řešit  létající listí na louce, každý zvuk, každé šustnutí, které řešil útěkem.  Drezurní přiježďování jsem zvolila jako cestu, která by mě mohla pomoci s takto  problematickým koněm, nad kterým každý lámal hůl.....Po roce pouze jen přiježďování na jízdálně, se mi podařilo abych měla pod sebou ochotného a pracovitého koně, který chodí na přilnutí s krásně vyklenutým krkem a začíná v poklidu reagovat na mé  pomůcky.  To utíkání bude mít v sobě na vždy ale poklidem a trpělivostí jsem se snažlila vše eliminovat na minimum.....Moc Vás prosím o radu, jak s takto problematickým koněm začít nácvik cvalové práce.  Jediný poklidný cval má po doskoku nižší překážky...to si pak spokojeně cválá a vyhovuje mu stehnový sed. Jak ale docílit poklidného korektního cvalu, jak to provést aby při pobídce nenaskočil do cvalu, jako při startu na dostih? Je vhodný stehnový sed při počátečním nácviku cvalu? Při zasednutí ve shromážděném klusu do cvalu jako blesk...... Velice Vám děkuji za odpověď. Martina

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Jiří Pik

Dobrý den Martino.

Je zřejmé, že koník nebyl trpělivě přípravován, tudíž si "vyrobil" fungující obranu. Určitě Vás čeká dlouhá cesta, ale je zřejmé, že ji zvládnete.

Jsem zastáncem a snad propagátorem kvalitního lonžování, tedy bych určitě začal tímto, pokud však máte dobré zkušenosti s tímto způsobem práce. V opačném případě si můžete vytvořit ještě složitější pozici.  Při dobrém způsobu lonžování se Vám otevírá skvělá možnost s koníkem dokonale pracovat s minimem případných kontaktních nedorozumění. A přes toto se vrátit do sedla.

Při práci pod sedlem je nezbytný Váš dokonalý cit, rovnováha, měkký nekonfliktní sed a spravedlivá ruka. Předpokládám, že kůň má vpořádku chrup a dobře padnoucí sedlo. Z toho co popisujete dedukuji, ze koník prchá před vlastní pobídkou, nebo z působení jezdce po nacválání, tedy nekorektí působení do huby koně, či tvrdé dopadnutí jezdce do sedla, nebo nějaké kopnutí patami,  možná vše. Začal bych tedy standardně se pohybovat po jízdárně krok, klus, zastavit, couvat, překroky atd., to co zvládáte v poklidu, pracoval bych na různých poloměrech s velmi častými změnami chudů, směrů, ruchů, střídat lehký a pracovní klus. No a občas bych do tohoto zařadil krátké zacválání, jakoby jen tak-mimochodem a hned pokračocat v předchozích cvicích. Pokusit se o nacválání nezbrklé, nekontaktní  (na hlasový pokyn), bez ruky a to samé zpět do klusu, či kroku. Při nacválání ponechat na koni polohu krku. Odlehčený sed by byl vhodnější, ale nesmíte "padat"  zpět do sedla, Váš sed musí být od začátku do konce lehkým. Takto bych pracoval ve velmi krátkych etudach, cca pět minut a pak minutu volno na úplně zahozenych otěžích. Pokud kůň příjíma tuto dohodu, pak s postupující důvěrou doporučuji citlivě zvyšovat obtížnost. Pro koně nesmí být nacválání či cval žádnou významnou událostí, neřku-li aférou. Možná toto z Vás již cítí dopředu.

Tak snad se bude dařit.

 

Jirka

 

 

03.04.2012 06:37

Martina Dobešová

Dobrý podvečer přeji a děkuji za Vaši odpověď.

Máte naprostou pravdu, s koněm se od začátku pracovalo špatně. Lidská ruka ho naprosot pokazila. Chrup  a sedlo má v pořádku. Lonžování mu zařazujeme do tréninku také, ale pravda, né tak často. Lonžování na něho mělo vždy pozitivní vliv, hlavně se nám hodně poklidnil a uvolnil. Takže lonžovat budeme častěji. Jemná ruka je samozřejmost, protože opak u něho způsobuje prchání, je to jako přidávat plyn, čím víc ho beru zpět, tím hůře. Tak se snažím vše dělat na volnějších otěžích aby byl spokojkený a přesně jak to píšete, za odměnu otěže za přesku.Vyzkouším ty častější přechody a uvidímě jak se na to bude tvářit. Lehký sed se mu bude určitě zamlouvat. A je také pravda, že já jako jezdec mám asi už vypěstovanou předčasnou obavu, co se bude dít až zase  budu chtít nacválat..případně, kam mě zase odveze....Takže budeme více lonžovat, trpělivě dělat nezbytné přechody a cválat jen krátce....a v lehkém sedu. Hlasový pokyn z nějakého důvodu nemá rád, ještě jsem nezjistila proč,ale dá hlavu prudce nahoru a uši dozadu a odmítá spolupráci a brzdí....to asi taky někdo přede mnou pokazil......no náko to vyzkoušíme, něco na něj vymyslím. Hlavně aby byl spokojený a v poklidu a cítil ze mě oporu a parťáka , kterému může věřit....Mějte se moc hezky, přeji krásné Velikonoce, zdraví Vás  Martina.

PS. dáme vědět jak jsme pokročili......

03.04.2012 17:30
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní