Při výcviku koní i při rekreačním ježdění se pohybujete na pozemních komunikacích nebo jen přecházíte vozovku. Víte, že se v tomto okamžiku stáváte "řidiči" a jste povinni se řídit zákonem č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích? Víte, od kolika let můžete sami jet na koni po pozemní komunikaci? Můžete dostat blokovou pokutu za dopravní přestupek? To vše a mnohem více se dozvíte v této části.
Dobrý den, ráda bych se informovala na svá práva a možnosti která jako jezdec mám. Opakovaně se v lese (v okolí Prahy) setkávám s cyklisty, cyklokrosaři, motokrosaři a sportovními čtyřkolaři. Ne vždy dojde k problému, ale řekla bych že se takové situace opakují až nad mou únosnost a necítím se bezpečně zvláště v těchto teplých měsících, kdy do stínu lesa vyráží velké množství návštěvníků.
Opakovaně potkávám na své trase motokrosaře, kteří vytůrují stroje do vysoké rychlosti a najíždí na nás. Samozřejmě jejich stroj nemá žádnou poznávací značku (mám dojem, že motokrosař mít ani nemusí) a nejsem schopná ho ani nijak identifikovat. Přemýšlela jsem o tom, že s sebou budu vozit malý kompaktní foťáček a nafotím/natočím jejich radosti, ale moc nevím čeho tím vlastně docílím. Řidiči jsou zakukleni ve své krosařské bezpečnostní helmě a na těle mají neoprenové chrániče, zůstanou anonymní stejně jako jejich stroje. Nemyslím si, že by se jednalo o přilehlé vesničany, ale spíš víkendové radovánky pražanů, kteří dojíždí buď do chat nebo jen na výlet. Policisty nemá význam volat z více důvodů - pohybuji se především na stezkách kam by se auto nedostalo, cetsa na popis by byla opravdu obtížná, předem nevím kde a kdy se setkám s krosaři a když už se setkám nemám šanci je jakýmkoli způsobem zastavit nebo zadržet.
Sama se domnívám, že dělám vše pro bezpečí a předcházím konfliktu ve svých možnostech. Ať už jsem v jakémkoli rychlostním pohybu, během několika metrů přejdu do kroku případně až do zastavení (podle pocitu míry ohrožení) a snažím se ustoupit z cesty/stezky na okraj nebo dokonce metr dva zcela stranou. A samozřejmě se snažím vyhýbat hodně frekventovaným stezkám pro turisty, ale v okolí Prahy, jak už jsem zmínila, to je prakticky nemožné, navíc i když jsem mimo značené cesty potkávám se s touto elitou.
Nic vážného se mi zatím nestalo, ale ráda bych takové situaci předešla nebo ji uměla konstruktivně řešit a bránit se. Myslím, že každý jezdec už se ocitl v podobném ohrožení, můžete nám poradit nejvhodnější řešení? Jistě si uvědomuji, že každý nezná povahu koně a netuší jak plachá zvířata to ve skutečnosti jsou, ale někteří kolaři opravdu riskují životy (své, jezdce i koně).
Děkuji za odpověď. Lenka
Dle zákona je kůň věc a tedy zcela určitě odpovídáte za svěřenou "věc" i za škody, které s touto věcí způsobíte. Pokud majitel koně není pojištěn, pak pojištění můžete uzavřít i sama. V pojišťovně vám zcela určitě rádi vše vysvětlí. Toto pojištění najdete v sekcích zemědělské pojištění. Můžete se obrátit na Českou pojišťovnu nebo na Generali. Jedná se tedy o pojištění odpovědnosti z držení a používání koní.
Ve věci neukázněných řidičů apod. v lese, kde se pohybujete a vidíte tyto přestupky můžete kontaktovat obec, která věc prověří sama nebo předá oznámení městské nebo státání policii k prověření. Ve většině případů se bude jednat o porušení obecně závazné vyhlášky obce, o porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Moc děkuji.
Tento kůň bohužel papírově není můj mám ho v pronájmu a nejsem si jistá jak se v takovém případě s pojistkou postupuje? Ve smlouvě s majitelem mám uzavřený odstaveček, že za škody vzniklé v dnech mého využívání zodpovídám sama. Jak praví zákon? Za koně kterého mám v pronájmu musím uzavřít pojištění sama, nebo kůň na kterého řádně přispívám měsíčním poplatkem je v mém pronájmu i se svým pojištěním a škody hradím ty, na které se pojistka už nevztahuje? Pokud kůň pojištěný není a majitel by i takový stav odmítal, vyplatí se mi pojištění uzavřít sama, mám na to vůbec nárok?
Z vaší odpovědi (za kterou ještě jednou moc děkuji) mi vyplývá, že tedy mám možnost se obrátit na obec se stížností o neukázněných účastnících provozu po lesních cestách a polích. Existuje nějaký § o který je možné se opírat, je nějaký vzor kvalitně vypracované stížnosti k dispozici?
Děkuji, Lenka.
Dobrý den,
situace, které popisujete samozřejmě do lesa nepatří a každý by se měl chovat v souladu se zásadami slušného chování ale i dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, který rovněž definuje jak se mají na pozemních komunikacích jednotlivé kategorie osob chovat. Zákon uvádí, že pokud jedete na koni, tak jste řidič. Řidiči mají celou řadu povinnosti, od zákazu řízení pod vlivem alkoholu, omezení věku při vyjížďkách na koni až po stanovení kompetencí a odpovědnosti za svého koně a případné způsobené škody. Doporučuji uzavřít pojištění z držení a chovu koní pro fyzické osoby. Toto pojištění pokrývá případné škody, které váš kůň může způsobit na majetku nebo i na zdraví osob.
Jinak máte právo využívat všechny veřejně přístupné komunikace, včetně lesních cest. Zásady bezpečnosti a prevence předcházení případným problém asi není pro vás problém. To vyplývá z vašeho příspěvku.
Bohužel s dalšímu neukázněnými účastníky provozu po lesích a polích by měl zatočit stát nebo obec, na základě své úřední povinnosti nebo na zákaldě oznámení od občanů.
S pozdravem
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.