Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Před rokem jsem si koupila 20letou A1/1, když jsme ji brali, byla hubená, určitě ne podvyživená, ale majitel říkal, že je po hříběti "vycucaná" a že se zase spraví. Odvezli jsme ji v létě k nám, kde byla ustájena 24/7. Kobylka se úžasně spravila, přibrala a evidentně začala být mnohem víc psychicky v pohodě. Když jsem na ní jezdila u bývalého majitele, tak ve stáji vždy hodinařila, okusovala dřevo a různé další části svého stání a venku se chovala jako "magor dostihák". U nás byla naprosto v klidu, jezdily jsme na volné otěži a byla v pohodě. Na zimu jsme ji převezli zpátky do stájí, kde jsme ji kupovali, protože jsme ještě neměli uzpůsobené podmínky pro zimní ustájení. Kobyla je sice o dost klidnější, než na začátku, ale přece jenom se začaly do určité míry vracet projevy nervozity a hlavně na vyjížďce se s ní dost natrápím (pořád se žene) a přitom ve stájích najednou byla taková smutná, bez jiskry a života . Přitom pro ni typickým znakem byl ten její náboj, živá, energická, veselá - kdybych neviděla černé na bílém, že je tak stará, nikdy bych to nevěřila. I ve svém věku s přehledem trumfla mnohem mladší koně, kteří také běhali dostihy, 30 km doslova uběhla jako nic. V souvislosti s tímto přesunem zpět do stájí najednou začala scházet a především jí hrozně spadly záda, okolí páteře, kohoutek a zadek, jsou jí vidět všechna žebra, ale přitom jí zůstalo docela bříško. Je na ni zvláštní pohled - ten "pupek" vypadá, jako by jí to všechno vlastně táhnul dolů. Navíc dost ztratila i kondici. Celkově je teď taková jakoby křehká a ztrácí se nám před očima. Krmíme ji pořád stejně, respektive přes zimu jsme jí ještě přidali, jezdíme tak 1-2x týdně na vyjížďky - to je taky pořád stejné, předtím také víc nepracovala. Přijde mi zvláštní, proč jí pořád nabývá to bříško a všude jinde hubne.Koblížky má pořád stejné, pěkné, tuhé, žádné průjmy ani zažívací potíže a s krmením také problémy nejsou, s velkou chutí sní všechno. Po dohodě s veterinářem jsme jí teď začali dávat Nutrihorse Sport. Už přemýšlíme nad tím, že bychom měli přestat jezdit a raději ji jen lonžovat. Za měsíc ji převezeme zase na pastviny, tak doufám, že se to trochu spraví. Prosím o radu, jak nejlépe kobylku krmit, aby jí to pomohlo a aby dostávala správné živiny.
Děkuji
Vážený pane doktore,
děkuji Vám za odpověď. Kontaktuji Vás nyní po dvou měsících opět, kdy se události vyvinuly dále. Kobylku jsme převezli na pastvu, kde se opravdu začala výrazně lepšit. Nyní jsme s úžasem zjistili, že je kobylka březí a hříbátko přijde na svět zřejmě již v nejbližších dnech. Tedy když jste mi psal o zátěži, která ubírá síly v podobě březosti, nevěnovala jsem tomu pozornost. Kobylku jsme nepřipouštěli, tedy jsme tuto variantu vůbec nezvažovali. V tuto chvíli to vypadá, že jsme ji již koupili připuštěnou, zřejmě se u předchozího majitele stala nehoda, o které nikdo nevěděl. Tím se tedy velmi dobře vysvětluje, proč začala hubnout. Chtěla bych Vás tedy ještě jednou poprosit o radu, jak ji nyní správně krmit. Psala jsem, že krmíme prachem, chtěla bych se zeptat, jestli to je vhodné krmivo nejen pro březí, ale vůbec pro koně obecně. Slyšela jsem, že způsobují zácpu a koliky až smrt - je to pravda? Jak jste se správně domníval, prach a krupici máme vlastní, máme k tomuto krmivu prakticky neomezený přístup. Ještě máme možnost mít takto i sladový květ. Kukuřici jí samozřejmě můžeme také koupit (zde jsem zase slyšela, že by ale při větších dávkách mohla mít problémy s kopyty), ale nebráním se ani hotovým směsím, pokud budou pro kobylku to pravé.
Chtěla bych moc poprosit, zda byste mi ještě jednou poradil, jak ji tedy v této situaci co nejlépe krmit a zda můžeme naše stávající krmení bez obav dále používat. Nerada bych jí samozřejmě ublížila.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Soňa Rajtrová
Dobrý den.
Děkuji za váš dotaz.
Vaše kobylka je skutečně starší, ale to ji nemusí vůbec z aktivního života vyřazovat. Nemám ponětí co stálo za tím proč vykazovala ve stáji kde byla, stresové chování - jak píšete hodinaření, útěkové chování venku atd. (možná zavření v boxu, nebo i nějaké rušivé podněty ve stáji, ošetřovatel??).
Každopádně pro každého koně je ideální prostředí 24/7 volně bez omezování. Jak píšete je to dokonalý lék nejen na tělo ale i na duši a většina dění prochází právě přes hlavu (duši) a když je psychicky vše v pořádku není problém aby kůň začal nabírat kondici a lepšil se i zdravotní stav.
Z toho vyplývá že je velký předpoklad, že až vaše klisna bude zase na pastvině s volným pohybem, začne se dostávat zpět do kondice. Vzhledem k věku, ale to nemusí být již "značka ideál", protože každá další zátěž ubírá sílu. Může to být březost, kojení, ale i zima která byla chvilku velmi krutá.
Z pohledu krmné dávky, bych navrhoval přidat k ječmenu ještě kukuřici, je to lepší zdroj zásobní energie a koně lépe nabírají.
Máte možnost ji sehnat?
Nebo by pro vás bylo lepší použít nějakou hotovou směs?
Pochopil jsem, že prach a krupici zřejmě máte svojí a nemusíte ji kupovat, je to tak správně?
Ještě jsem zapomněla napsat, jaké krmné dávky a čeho jí dáváme. Přidávám i konkrétní charakteristiku krmiva (nejsem si jista, zda názvy, které používáme, jsou všeobecně známé) :
Ječmené plevy a prach - je to odpad z tŕídících sít ve sladovně, kde se oddělují jen celá zrna od ostatního co je větší a nebo je odděleno od zrna při čištění.Plisky obal zrna a částečky půlek zrn, které byly poškozeny při úpravě a přepravě dopravníky.
Krupice - je to jen ta část z čištění ječmene,která je charakteristická svou větší velikostí půlek zrn která jsou v tomto stavu s mnohem větším jádrem,endospermem,kde je pŕedpokládaný mnohem větší obsah bílkovin a cukru obsažených v jádře.
Dávkujeme tedy 1kg. plev-prachu a 20dkg.krupice a to dvakrát denně. Takže celkem 2 kg prachu a 40-50 dkg krupice. No a samozřejmě seno a pastvina.
Dobrý den.
Hříbátko je dobrá zpráva i když nečekaná. Budete potřebovat vaši kobylku dobře zabezepečit, protože průběh březosti nebyl zrovna ideální z pohledu kondice a tím i celkového stavu.
Každé velmi jemné krmivo koně vede k minimálnímu zpracování v tlamě. Nemusí kousat, neprosliňuje potravu. Toje prvá věc, druhá je, že to co při čištění odpadne je skutečně odpad. V těchto částech je koncentrované vše co si nepřejete mít v tom pěkném přečištěném zrnu - nečistoty, plísně, mykotoxiny atd.
Možné se zeptáte, že by jste to mohla vynahradit použitím vyvazovače mykotoxinů. To bych nedoporučil, bylo by to jako zahušťování bláta tisícikorunovými bankovami.
Pokud je tedy vaše kobylka již vysokobřezí a při tom již v věku 20 let, musíme se na to dívat z mírně jiného pohledu. Starší koně již mají problém k kvalitním využitím živin, jejich metabolismusje již "unavený" a více živin nedokáže využít. Je potřeba nastavit krmnou dávku s ohledem na tyto skutečnosti.
Vynechal bych jakékoliv odpady (bohužel chápu že jsou pro vás zdarma) a jadrnou část krmné dávky postavil na ječmeni, kukuřici a ihned po ohřebení zařadit kvalitní zdroj bílkoviny.
Mohlo by to vypadat takto:
seno, pastva
Do ohřebení:
0,5-1 kg ječmen
0,5 kg kukuřice
0,2 kg speciální minerální doplněk např. HORSAL STUTENPOWER Plus
Po ohřebení:
1-1,5 kg ječmen
1-1,5 kg kukuřice
1 kg sojový extrahovaný šrot
0,2 kg speciální minerální doplněk např. HORSAL STUTENPOWER Plus
Možná se vám budou zdát krmiva a celá krmná dávka drahá, nebo se bude špatně shánět. Mohu ale říci, že takováta krmiva jsou pro vaši kobylku zdravá a nebudou ji nijak škodit.
Je možné pracovat i s druhou variantou vašeho ječmene a doplňkové směsi. Vyjde vás to zřejmě na stejné peníze a je to o něco jednodušší.
seno, pastva
Do ohřebení:
1 kg ječmen
1-1,5 kg HORSAL W3
Po ohřebení:
1,5-2 kg ječmen
2-3 kg HORSAL W3
Všechny dávky jsou jen orientační, podle kondice kobylky a hříběte upravujte množství jadrného krmiva. Je možné použít místo ječmene oves, pokud máte snadněji k dispozici.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.