Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kŕmenie

Autor: Andrea Datum: 11.05.2012 20:36

Dobrý deň,chcela by som sa poradiť,mám viac hobby koní a chcem sa spýtať či je potrebné kone kŕmiť granulami,kone máme celý deň na pastve,večer sa zatváraju do menšej drevenej ohrady,kde majú prístrešok,nerobia skoro nič,sem tam vychádzka,seno majú nonstop,dávam im teraz raz denne asi 0,5kg granul energys relax,pre chuť asi za hrsť musli herbic,cesnak,ľanový olej,soľné lizy,obyčajnú a minerálnu majú denne k dispozicii.Takže sa chcem spýtať,či by si postačili len s tou pastvou a senom,aby im nechýbali nejaké živiny.

A ešte by som sa chcela spýtať,4-ročnú kobylku som dala do tréningu,po 3-týždnoch sme museli tréning ukončiť,kobylka dostala myopatiu,ak to bolo spôsobene kŕmením,robotou,aká pravdepodobnosť je,že sa to zopakuje? Kobylka teraz nedostáva žiadne granule,dostáva jablká,mrkvu a ľan.olej,samozrejme je na pastve a seno nonstop,ak by ste mi ešte vedeli doporučiť nejake kŕmenie pre ňu,našla som od firmy egersmann,bohužial sú na Slovensku momentálne nedostupné.Kobylku chcem tiež využívať na občasné vychádzky,ďakujem.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

K vašemu prvému dotazu.

Vždy je potřeba koně krmit podle jeho konkrétních potřeb a univerzální odpověď neexistuje.
Nejjednodušší a v podstatě správné je určovat zda kůň potřebuje nebo nepotřebuje příkrm jádrem, je jeho kondice a projev.

Pokud, jak píšete, koně nic nedělají a mají ad libitní přístup ke kvalitní pastvě, troufám si říct, že nepotřebují žádné jádro. Pokud by jste chtěla nějaké jádro dávat, tak bych doporučil takové granulované krmivo, které má vysoký obsah účinných látek (vitamíny, makroprvky a mikroprvky), protože jednoduše a v malém množství doplníte potřebné látky.

Česněk, který přidáváte působí jako repelent, takže je dobrý pro pastevní koně, kteří jsou hodně obtěžováni hmyzem. Je to však jediné "krmivo", z těch co píšete, které má smysl přidávat.

Lněný olej bych doporučil pouze v době než je vypustíte na pastvu. Čerstvá pastva má daleko lepší obsahy a koncetrace mastných kyselin (ať už 3 nebo 6 omega).

Solné lizy jsou historicky stále u koní používáné, nicméně nepřináší nic jiného než sůl, jejich varianty, které se nazývají "minerální" obsahují vždy 90 % soli a trochu nějakého makroprvku - hořčík, mangan.

Navrhoval bych vám, hobby koně nechat pouze na pastvě - podle kondice a momentálního pracovního zatížení bez příkrmu jádrem.
Dejte jim k dispozici HORSAL LECKSCHALE - komplexní liz, který obsahuje všechny potřebné makroprvky, mikroprvky, vitamíny. Nalížou si podle potřeby, když je pastva čerstvá nebudou si ho skoro všímat, když bude pastva stárnout, budou lízat o stošest (možná i o stosedm ).
Když budete s koňmi více pracovat - třeba delší výlety a začali by hubnout, nebo být hodně unavení, nepoužívajte Energy´s Relax - má velmi málo energie a tu potřebujete koním doplnit. Musli je na to podobně a ještě je velmi drahé. Můžu doporučit například HORSAL W1, je to cenově dostupné krmivo, které má vše potřebné - málo bílkovin (máte je přeci v pastvě), vyšší obsah energie a také obsahuje i vysoké dávky účinných látek.

K vašemu druhému dotazu.

Myopatie je bohužel geneticky podmíněné onemocnění. Nezeptal jsem se vás a nenašel jsem v textu o jaké koně se jedná. Můžete mi to napsat?
Myopatie je v různých formách (SAR, PSSM, RER) dnes už bohužel často se vyskytující u westernových plemen ale i u A 1/1.

Můžeme způsobem krmení projevy zmírnit, dokonce u některých koní se již neobjevily.
Je potřeba v krmné dávce zásadně nepoužívat oves, jak píšete tak kobylka v současné době žádné jadrné krmivo nedostává.

Doporučil bych vám pokud ji budete používat na občasné procházky, obdobně jako u již zmiňovaných hobby koních, granulované dopnkové krmivo HORSAL W1 (je na Slovensku běžně dostupné u poradců firmy SCHAUMANN Slovensko).
Dále je potřeba pravidelně podávat elektrolyty. Pozor musí to být elektrolyt bez obsahu cukru!! Jinak bychom to opět zhoršili. Výborné výsledky máme s využitím HORSAL ELEKTROLYTE.
Neznám klinický obraz tohoto onemocnění u vaší kobylky, takže vám nedokážu říci jestli se bude objevovat toto onemocnění, nebo jestli jsme schopni ho správným způsobem výživy potlačit. Nicméně z mé osobní zkušenosti je šance relativně veliká.

Přeji hezký den.


 

12.05.2012 09:49
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní