Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

dvoulety Quarter

Autor: Marketa Datum: 28.05.2012 21:06

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na výživu mého koníka. Jedná se o dvouletého hřebce plemene Quarter horse, s plánovaným zaměřením na reining. Po pastevním ustájení přes letošní zimu dost zhubnul, nicméně paní veterinářka říkala, že je v normě a s přibývající trávou na pastvě to brzy dožene. Nyní opravdu přibral, vypadá pěkně až na hřívu, která mu z velké části vypadala. Ovšem objevil se u něho problém s nálevkou na hlezně. Paní veterinářka řekla, že je u něj geneticky dána slabá konstituce, že je křehký a že je jeho budoucnost v chovu a sportu ohrožena. Prý ho nemám překrmovat, spíše mu dávat minerály než energetické krmivo, nepodporovat růst. 

Mohl byste mi, prosím, poradit, jaké krmivo a v jakých dávkách je pro něj vhodné? Jestli jádro (oves, ječmen) nebo komplexní granule (např. Sehnoutek) nebo jiné? Děkuji za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nejprve k lizům. Pokud je liz  v tvrdé kostce tak je jeho základem sůl od 90 do 97 %. Takže je to vždy sůl, ostatní prvky jsou jen v mikromnožství. Proto jsem vám doporučil skutečný liz, který doplňuje ve správných poměrech, to co kůň potřebuje a nepředávkujete jen jeden prvek. 

Jestli přikmovat, nebo ne, se budete muset rozhodnout podle hřebečkovy kondice. Když by se kondice horšila, přikrmujte samotný ječmen hrubě šrotovaný. To v případě, že by jste použila doporučený kompletní liz.

Kdyby jste liz nepoužívala, bylo by dobré přikrmovat doplňkovou krmnou směs s vyšším obsahem účinných látek, protože budete krmit 0,5-1 kg, dokud nezačnete s hřebečkem pracovat. Pak by se dávka navyšovala. Doporučil bych pro tento případ osvědčené krmivo HORSAL W1. Splňuje všechny požadavky o kterých jsem psal.

30.05.2012 16:12

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Z informací, které jste napsala, to nedokáži přesně odhadnout.

Pokud je hřebeček na pastvě - dobré pastvě bez omezení 24/7, pak není potřeba nic přikrmovat. Ani obiloviny - oves nebo ječmen, ani granulované krmivo.

Ptáte se na granule Sehnoutek. Podle složení, keré jsem nalezl na internetu, jsou to nízké až průměrné hodnoty živin. Radím všem, kdo uvažuje o koupi garnulovaných (případně müsli) krmiv, aby počítali jednoduchým počtem cena děleno obsahem energie (SEk) nebo obsahem vitamínů a to porovnávali mezi různými výrobci nebo dodavateli.
V tomto porovnání jsou tyto granule poměrně drahé, čili za hodně peněz méně muziky.

Pro vašeho koně podle příznaků které popisujete by bylo ideální doplnit potřebné účinné látky (minerály, vitamíny, stopové prvky) jednoduchou formou lizu. Pozor nemluvím o soli, nebo solném lizu, ten NE!.
Je potřeba použít kvalitní výrobek, který obsahuje vše v jednom a koně ho rádi přijímají.
Mohu doporučit kompletní liz v kyblíku HORSAL LECKSCHALE, postavíte ho do výběhu a koně si podle potřeby líznou, jestliže měli do dneška málo, budou lízat "jako o život", pak přestanou a začnou zase až budou potřebovat.

29.05.2012 20:45

Marketa Bejckova

 Děkuji za Vaši odpověď.

Pro upřesnění... Hřebeček byl doteď na pastvě, nyní ho budu stěhovat do boxového ustájení. Bude chodit do travnatého výběhu, kde není tráva tak kvalitní a není jí tolik jako na kvalitní pastvě, bude mít přístup k senu. 

Je tedy v tomto případě potřeba něčím dokrmovat? A odkaz na liz, který jste mi poslal, je vhodný i pro umístění do boxu? 

Píšete, že nepoužívat solný liz. Tím je myšleno např.solný minerální liz v kostce? Někdy uváděno pouze minerální liz, nebo minerání sůl.

Děkuji.

29.05.2012 21:34
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní