Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Poraďte s krmením

Autor: Kristýna Datum: 09.08.2012 16:57

 Dobrý den, mám klisnu ( ČT  x  ARAB  x QH )  a měsíc staré hříbě. Potřebovala bych poradit s krmením. Kobyla opadla z nasvalení. K senu má přístup pořád a každý den dostává sečenou, čerstvou trávu a granule 1krát denně večer,  zhruba 2 kila. Granule jsou pro hobby. Ke granulím přidavám pár jablek a mrkve, pro zpestření chutě.

Kobyla je v ohradě o velikosti 30 na 40m ( zatím skrz úraz hlezna má mít omezenější pohyb ), má volný přístup do boxu i ven. Po zhojení úrazu, chci dát kobču s hříbětem do naší velké ohrady na zelené, ohrada je velikostí 100 na 80m. Děkuji..

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

- Opadnutí ze svalů má u sportujících koní důvod ve změně pohybové aktivity. Kůň pracoval hýbal se a najednou nedělá nic.
- U kojích klisen je důvodem opadnutí svalů metabolizování (spotřebovování) svalové hmoty - bílkoviny pro tvorbu mléka.

U vaší klisny to může být i kombinace obojího.

Ideální bude pro klisnu i hříbě až se dostanou na dobrou pastvu a bude se moci pohybovat na větším prostoru.

Bylo by dobré použít doplňkové krmivo, které bude lépe respektovat vysoké požadavky kojící matky. Granule pro hobby koně většinou obsahují méně kvalitní suroviny které nejsou vhodné pro "těžce pracující" kojící matky. Doporučil bych vám HORSAL W3, to je doplňkové granulované krmivo speciálně pro kojící klisny. Dení dávku odhaduji na 2-3 kg. Upravit by jste ji měla podle kondice vaší klisny.

Přeji hezký den.


 

09.08.2012 20:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní