Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Sestavení krmné dávky

Autor: Klára Datum: 13.08.2012 09:32

Dobrý den

Chtěla bych Vás poprosit o pomoc se sestavením krmné dávky pro mého koně. Jedná se o 7 letou polokrevnou kobylku,využívanou v parkurovém sportu do výkonnosti stupně S. Momentálně ji mám ustájenou v soukromé stáji,ale na podzim si ji plánuji přestěhovat domů,tak bych potřebovala poradit s krmením.

V současné době je krmena: oves,ječmen,vařený ječmen s trochou kukuřice,sladovnický květ .Bohuže nevím kolik je to na kg. Dostává to ráno a večer zalité teplou vodou a je toho asi tři čtvrtiny kýble. +100 g pivovarské kvasnice,vařené lněné semínko cca 100 g,doplňkové krmivo Biomag (obsahuje hořčík a fosfor) a v době závodů přidáváme ještě elektrolyt 7 od Equistra.+ v boxe má zavěšenou přírodní kamennou sůl,seno kolik sežere,slámu má jako podestýlku a do výběhu dostává nasečenou vojtěšku.

Jinak je denně asi 5 hodin ve výběhu(podle počasí)+ 1,5 hodiny pracuje pod sedlem. V týdnu má 2 krát jízdárenskou,nebo skokovou práci,2 krát vyjížďka do terénu,2 krát volno jen ve výběhu a o víkedu 2 až 3 krát do měsíce závody.

Má představa je taková,že bych ji krmila ovsem ,vařený ječmen a kukuřice,jen nevím v jakém poměru. A je to tak půl roku co mi začala žrát hlínu a nevím proč,nebo co ji chybí?A mohl by jste mi doporučit nějakou literaturu,co se týče krmení a výživy koní?

Předem děkuji za odpoveď a přikládám foto kobylky

 

Diskuze v rámci dotazu

Klára Páleníková

Dobrý den

Moc vám děkuji za užitečné informace. Přeji pěkný den

s pozdravem Páleníková

16.08.2012 08:39

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Neexistuje žádné absolutní číslo. Je potřeba dávku vždy "konzultovat" s vaším koněm. Odhaduji při práci, kterou popisujete na celkové denní množství cca 4 kg.

Začal bych na dávce 3 kg. Podle reakce vaší kobylky můžete přidávat - když bude unavenější, nebo bez jiskry. Pokud by naopak byla příliš veselá, uberte buď celkové množství, nebo oves.

Vařený ječmen, nebo jakákoliv zrnina (oves, kukuřice) je měkčí, vláknina - hlavní obsah pluch je částečně rozložena. Bílkoviny jsou denaturovány - vysokou teplotou. Celkově se mění charakter zrna. Část zrna je vlastně nestravitelná, protože vysokou teplotou dochází k pevným vazbám, které nemůže trávicí trakt koně využít.
Obecně platí, že kůň má dobrý chrup a vše co přijme musí důkladně rozkousat - rozdrtit. Přitom produkuje sliny a potravu prosliní a zároveň pufruje - zvyšuje pH před vstupem do žaludku. V žaludku se začne trávit škrob a cukry - produkuje se velké množství trávicích kyselin a prudce klesá pH. Dobře rozkousaná a prosliněná potrava celkové pH vyrovnává.

Když ale zejména zrniny namáčíme, nebo je najemno šrotuje, usnadňujeme koni kousání, de fakto více polyká než kouše, "naháže" do sebe jádro velmi rychle a o to výraznější je pokles pH, které může vést ke vzniku nebo projevu žaludečních vředů.

Celkově je lepší nechat koně delší dobu jíst, nerušit ho a nenechat ho zlenivět v kousání, tím že mu podáváme měkčí nebo jemnější částice jadrného krmiva. Tak jak byl v přírodě zvyklý.

 

15.08.2012 15:45

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Předně se musím zeptat, jestli vaše kobylka nějaké zdravotní kloubní problémy?

Pokud ne, je podávání těchto přípravků zbytečné. Ve většině případů se jedná o látky, které tlumí bolest, sice na přírodním základu, ale nic neléčí, ani nezlepšují činnost kloubu. Například kolagenní peptidy jsou přirozené látky, které si tělo vytváří samo, jinak by nefungoval žádný kloub a chrupavka. Může se stát, že dlouhodobé podávání může potlačit přirozenou tvorbu a kůň (i pes) se stane "závislým" na umělém dodání na potřebnou mez.

Proto bych doporučil podávat pouze v případě onemocnění, nebo po dobu rekonvalescence, vždy po konzultaci s odborným veterinářem.

Přeji hezký den.

30.10.2012 14:36

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za fotografii, kobylka je v dobré formě, je hezká.

Vezmu to odzadu.
Literatury je relativně hodně, jen aby jste nebyla zklamaná, autoři si občas protiřečí.
Můžete použít české prameny (např. autor Zeman a kol.), pokud ovládáte angličtinu ( např. autor .J. Pagan) nebo němčinu (např. autor H. Meyer), tak i zahraniční. Nejsnáze si uděláte přehled na internetu, když zadáte heslo výživa koní kniha.

Požíráním hlíny vám kůň dává na vědomí, že mu schází minerální látky (makro či mikroprvky), vypadá to, že Biomag (pokud je to jediný minerální doplněk) nebude dostatečný. Kamenná sůl je prostě jen sůl a nic jiného neobsahuje.

Když jsem četl váš dotaz od začátku, říkal jsem si proč je krmná dávka tak složitá a zbytečně, zejména v oblasti bílkovin, přehnaná - překrmujete. Souhlasím s vaším názorem, že bude rozumné dávku zjednodušit a kombinace oves, ječmen, kukuřice bude úplně dostačující.
Proč chcete krmit ječmen vařený? Podle mého názoru je to zbytečné.
Lněné semínko podávejte pouze na jaře před línáním cca 1 měsíc.

Proč krmíte vojtěšku? Případně jaké množství dostává? Nemáte možnost dát jen trávu?
Vojtěška není ideálním krmivem pro dospělé koně, je výborná pro kojící klisny nebo odchov hříbat.
Ve výběhu má nějakou pastvu, nebo je jen "na vzduchu"?

Ještě zpět k poměrům jadrných krmiv. Nelze to jednoduše určit, navrhl bych 1/2 ovsa, 1/4 kukuřice, 1/4 ječmene. Potom podle reakce kobylky bychom mohli poměry a celkové množství, případně poměry upravit. Bude důležité použít kvalitní minerální doplněk (sportovní využití je vyšší, proto to nemůžeme nechat jen tak), doporučil bych vám HORSAL EXKLUSIV, je to kvalitní krmivo na dobrou cenu. Nebo se můžete podívat na HORSAL TURFpower, je to minerální doplněk speciálně pro sportující koně.

Zahrnul jsem do své odpovědi několik doplňujících otázek, pokud mi je zodpovíte, můžeme se pokusit ještě podívat na váš dotaz podrobněji.

13.08.2012 21:15

Klára Páleníková

Dobrý den

Jsem ráda,že jsme se shodli na krmných surovinách (oves,ječmen,kukuřice). Poměry těchto krmiv jste mi doporučil,ale ještě by mě zajímalo,kolik jadrného krmiva by měl kůň za den dostat celkem? A co říkáte na pivovarské kvasnice? Ty můžu ponechat,jako doplněk ke krmné dávce, 100g/den je optimální?

Nevím jestli jsem pochopila správně,ale doplněk který jste mi doporučil HORSAL EXKLUSIV je jen doplněk stravy,ne vyloženě krmivo? A přidávat to jen během závodní sezony,nebo můžu i přes zimu? Jen nevím kde si tenhle dopněk můžu objednat? na sránkách www.schaumann.cz/ jsem nenašla možnosti objednání.

A teť k Vaší otázce. Proč chci krmit ječmen vařený? Při vaření se z ječmene uvolňuje lepek,je to dobré pro střeva a ječmen je tak lépe stravitelný.

Proč krmíme vojtěšku? Ani nevím,majitelé stáje prostě místo trávy sečou vojtěšku. Nevím kolik to může mít kg ale každý kůň dostane asi jedny větší vidle. Ve výběhu bohužel pastvu nemají,je jen na vzduchu. Říkáte,že vojtěška není ideální. Jak budu mít kobylku doma,přejdu tedy jen na trávu.

14.08.2012 18:04

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za odpovědi.

Pivovarské kvasnice můžete nechat, při této dávce to ničemu nevadí.

Minerální doplňky, které jsem zmiňoval se krmí stále, je to doplnění účinných látek pro sportovní koně.
Objednat si je můžete nejjednošujeji napsáním E-mailu na schaumann@schaumann.cz.

Ptal jsem se úmyslně na vařený ječmen. Na internetu koluje více nepravd a omylů.
Ječmen obsahuje malé množství lepku a není pro koně škodlivý. Nejvíce lepku obsahuje pšenice a proto je využívána pro výrobu mouky  a zásadně ji nedoporučuji k výživě koní.

Rozdílem při použití ječmene místo ovsa je nízký obsah vlákniny, vyšší obsah bílkovin a vyšší obsah energie. Může se stávat, že koně na dávce s ječmenen mají otoky nohou, při nedostatku pohybu po práci. Není žádný problém použít ječmen šrotovaný (nebo i celý). Jen je potřeba celou krmou dávku vyladit podle reakce konkrétního koně, případně podle zbytků zrn ve výkalech.

Bude dobré, když přejdete na trávu, tak jak píšete. Je to pro koně přirozenější druh objemného krmiva. Vojtěška jako jediný druh objemu není ideální.

14.08.2012 20:22

Klára Páleníková

Dobrý den

Ještě by mě zajímalo,kolik jadrného krmiva by měl kůň za den dostat celkem?

Říkáte,že ječmen můžu podávat jen šrotovaný. Je něco špatného na tom vařeném? A je to pravda,že vařený je lépe stravitelný?

15.08.2012 06:16

Klára Páleníková

Dobrý den

Jsou to asi 2 měsíce,co jste mi poradil ohledně krmení a výživy mého koně. Jedná se o 7 letou polokrevnou kobylku,využívanou v parkurovém sportu do výkonnosti stupně S. A teť bych se chtěla ještě poradit,jestli jí mám koupit nějaký doplněk k výživě kloubů? Na trhu je toho opravdu hodně,tak nevím který vybrat. A taky,jestli takový doplněk  podávat teť,v období klidu,nebo v závodní sezonu?

Celkem se mi líbí produkty od Alavis    http://www.alavis.cz/kloubni-vyziva

nebo třeba Colafit pro koně  http://www.rajkrmiv.cz/pece-o-klouby-kone/colafit-single-horse-pro-kone-30kosticek-dacom

S pozdravem Páleníková

25.10.2012 09:25

Klára Páleníková

Dobrý den

Moje kobylka žádné zdravotní kloubní problémy nemá,jen jsem myslela jestli je vhodné tyto přípravky podávat preventivně. Kobylka má akorát vrozenou vadu a to strmější postoj.

30.10.2012 19:21

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

V tom případě bych ušetřil peníze a nedával tyto přípravyk v této chvíli zbytečně. Nic nevyřeší, jen vám vytáhnou peníze z kapsy, můžete si šetřit třeba na startovné v příští sezóně .

Přeji hezký den.

30.10.2012 19:55
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní