Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Rubrika

Nákup koně a hlášení o změnách

Jaká pravidla platí pro nákup koně? Upravuje tento právní úkon nějaký zákon? Na co si máme dát v kupní smlouvě pozor? Seznámíme vás s celou řadou eventuálních problémů, se kterými se můžete v praxi potkat. V budoucnu tak předejdete případným potížím či reklamacím. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

úraz

Autor: Pavla Datum: 26.08.2012 10:52

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se zodpovedností když se stane úraz při vyjíždce na koni.

Na vyjíždku jsem dostala klisnu, která byla týden po porodu, nebyl to kůň majitele který provozoval vyíždky na koni ale jen ustajený kůn nekoho jineho ( nevím jakou mají mezi sebou smlouvu). Ten den klisna už jednoho člověka shodila. Toto všechno jsem se dozvedela až po pádu z koně. Nepodepisovala jsem žádný papír že přebírám zodpovědnost sama za sebe. Mám zlomeninu kotníku, která  bude na dlouhé hojení.  Musí být človek, který to provozuje (nebo majitel) pojisten na odpovednost za skodu, ci ujmu na zdraví? Jak je to se zodpovedností pri uraze? V jiných jízdárnách jsem podepisovala papír že rucim sama za sebe tam neni o čem ale v tomto případě? Předem děkuji za odpověď Lončáková

Diskuze v rámci dotazu

Dobrý den, je mně velmi líto, že vaše vyjížďka dopadla zraněním. Rozhodně bude mít majitel stáje co vysvětlovat. Kůň je pouze zvíře a chová se tak jak umí a dělá to co uzná za vhodné, zj. v krizové situaci. To každý koňák velmi dobře ví.

V první řadě bych zašel na Policii ČR a podal trestní oznámení za ublížení na zdraví z nedbalosti a zanedbání důležité povinnosti na majitele stáje, který vám koně na projížďku poskytl. Jednak je nutné vysvětlit, proč vám dal kobylu týden po porodu, jednak zda měl svolení majitele koně, který mu kobylu svěřil , určitě na základě nájemní smlouvy. Důležité je i živnostenské oprávnění člověka, který vyížďky organizuje. Neznám přesně situaci v této stáje, ale vám doporučuji konzulatci u advokáta a řešení problému právní cestou.

Výsledky šetření bude určitě požadovat i vaše pojišťovna při vypořádání úrazové pojistky.

Pojištění pro majitele koní za způsobení škody není povinné, ale mělo by to být. Takové pojištění samozřejmě existuje a konkrétně pro majitele koní na způsobení škody koněm apod. Zda to majitel stáje má nebo ne není pro vás důležité, je to pojistka pro něj.

Obraťte se na advokáta na Policii ČR. s pozdravem

27.08.2012 08:31
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní