Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení pro sportovního valacha APPA

Autor: Mischel Datum: 20.09.2012 21:08

Dobrý den chtěla bych poradit s krmnou dávkou pro valacha appaloosy , je mu 8 let a před 6 měsícema přišel z pastvin .. denně pracuje pod sedlem , 3x týdně těžší zátěž a 3x týdně vyjíždky , máme výběh s přístřeškem takže má dostatek pohybu celý den a  má neustálý přístup k senu , krmení dostává 2x denně  granule standrt , oves, ječmen, cukrovarské  řízky s melasou , pšeničné otruby ( fanka má objem 1,5litru a dávám na den - 2L granulí , 1L ovsa , 1,5L ječmene , 2L cukrovarské řízky s melasou, 2L pšeničných otrub ) ale valach nechce nějak přibývat na váze je stále pohublý a nevíme zda je krmná dávka správná ?  a zda by bylo dobré krmit i sojový extrahovaný šrot? a kolik toho krmit ?  a  zda přidat ječný či pšeničný šrot ?  Děkuji za odpovéď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak se dívám na vaši krmnou dávku, tak se mi zdá přílš vysoké celkové množství jádra, počítal jsem to a vychází mi cca 5 kg jádra!!. Nemá váš valach trochu řidší koblížky?

Určitě bych vyřadil z krmné dávky cukrovarské řízky a otruby je to jen odpad a energii to koni nedodá, jen plní střeva.

Zkusil bych použít kvalitní granulované krmivo například HORSAL W2 v množství 2-3 kg denně (Energy´s Standard je živinově slabé krmivo). Případně v kombinaci s ječmenem v poměru 50:50.

Někdy právě méně bývá více.
Když je jádra v krmné dávce moc, zrychlí se celý proces trávení a kůň nestíhá využít všechny živiny z potravy odchází ve výkalech. Čím více jádra přidáváte, tím je využití horší!

Přeji hezký den.

22.09.2012 19:32
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní