Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den.Mám 5l starého koně,5x týdně v hobby zátěži.ustájený 24/7 ,v létě na rozlehlých pastvinách, v zimě seno neomezeně. V létě jsem přidávala 0,5 l řepných řízků a 0,5 l ovsa rozděleného do 2 dávek ale nestál o to a často to ani nesežral. Teď jsem začala krmit ráno 0,5 l řízků + 0,5 l slad. květu + 50 g extr lněmé semínko , večer 0,5 l řízků + 0,5 l ovsa + l.semínko a sežere to dobře. Koník je 185 cm v kohoutku a ještě by potřeboval trochu nasvalit. bojím se aby v zimě moc nezhubl tak uvažuji přidat rýžové otruby. Prosím o zhodnocení krmné dávky. Děkuji Jana
Dobrý den.
Podle toho co píšete máte rozlehlé a také kvalitní pastviny. Proto se mu do příkrmu nechtělo, byl nasycený pastvou.
Nyní na podzim a v následně v zimě už nemá co spásat a plní se senem. Pokud by jste nic nedělala (žádnou práci) a mrazy nebyly pod -5 oC, tak by se nemuselo také dál přikrmovat.
Ovšem při vašem pracovním vytížení je nutné určitý příkrm nabídnout.
Tukové zásoby jsme schopni vytvořit krmnou dávkou, ale nasvalení si může kůň vytvořit jen svalovou aktivitou - pohybem.
Rozhodně bych se vyhnul všem odpadním krmivům, které jsou nebezpečné i díky jejich přípravě - řízky.
Sladový květ můžete přikrmovat ale nemá žádný zásadní význam pro dospělého koně.
Lněné semínko bych raději nechal na konec zimy - začátek jara, kdy budou potřeba zejména omega mastné kyseliny, kterých je v semínku dostatečně.
Ideální dávka by byla kombinace ovsa a ječmene, v dávce cca 1,5-2 kg denně. K tomu kvalitní minerální doplňky, ať už zvlášť nebo komplet ve formě např. granulované doplňkové směsi. (Mohu doporučit HORSAL W1, nebo HORSAL SPORT)
Rýžové otruby by neměly být potřeba, je to relativně drahé krmivo, které doporučuji spíše pro koně v rekonvalescenci, nebo ve speciálních případech (Tying Up syndrom), případně pro intenzivně pracující koně - dostih, military na vysoké úrovni.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.