Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa sportovního koně v období zranění a rekonvalescence

Autor: Markéta Datum: 12.10.2012 19:06

Dobrý večer, potřebovala bych poradit s výživou sportovního koně v období zranění a rekonvalescence. Vlastním 8 letého valacha plemene ČT. Jeho momentální hmotnost cca 550 kg, KHV 169 cm. Jeho krmná dávka byla v období sportovní sezóny 4 litrové odměrky mačkaného ovsa a 1kg energy omega - 3 /den,  biomineral, seno. Bohužel bylo u koníka diagnostikováno poranění mezikosterního svalu a nyní musíme 2 měsíce pouze vodit  a následně několik měsíců rehabilitovat.Naštěstí se jedná o drobnější poranění tohoto svalu, tak doufám, že se po dostatečné rehabilitaci vrátíme k aktivnímu sportu. Prosím o radu jak krmit koně, který musi trávit 23 hodin denně v boxu a 1 hodinu na vodítku v kroku. Podotýkám, že koník je v plné síle a po 2 takto strávených dnech s ním šijí všichni čerti. Momentálně dostává seno a tři hrsky otrub během dne do kterých je přimíchán ve dvou dávkách biominerál.Děkuji za odpověď.   

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Navrhoval bych nedávat mu žádné jadrné krmivo, nebo maximálně hrstku 50-100 g ovsa, ne který byl zvyklý.
Otruby nejsou dobrým krmivem - je to odpad při zpracování pšenice na mouku. Mohou obsahovat mykotoxiny, mají obrácený poměr vápník - fosfor. 

Mohu se zeptat proč používáte jako minerální doplněk Biomineral? Podle podkladů, který jsem našel na stránkách distributora se jedná pouze o doplněk makroprvků za neuvěřitelně vysokou cenu. Neobsahuje žádné stopové prvky nebo dokonce vitaminy. Provnovnejte si to například s komplexním minerálně-vitamínovým doplňkem HORSAL EXKLUSIV. Právě v období rekonvalescence by měl váš kůň dostávat kvalitní doplňky aby se mohl vrátit zpět v plné síle.

Přeji hezký den.

14.10.2012 19:53
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní