Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Rubrika

Nákup koně a hlášení o změnách

Jaká pravidla platí pro nákup koně? Upravuje tento právní úkon nějaký zákon? Na co si máme dát v kupní smlouvě pozor? Seznámíme vás s celou řadou eventuálních problémů, se kterými se můžete v praxi potkat. V budoucnu tak předejdete případným potížím či reklamacím. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Koupení a vrácení koně

Autor: Marie Datum: 05.12.2012 21:46

 Dobrý den,ráda bych se zeptala zda s tímto mohu ještě něco dělat?Prodala jsem kobylku s tím že první hříbě bude naše.Když se majitelka ozvala bylo mu 9 měsíců jestli ho chceme neváhali jsme .Jeli jsme z Ostravy do Prahy ,koupila jsem ho pro dceru i když cena byla jakou jsme nečekali ale byla to srdíčková záležitost po naší kobylce.Hřebeček byl celý zavšivený i když říkala že je trochu tlustý ale jinak ve výborném stavu.Nejsme žádní odborníci takže jsme za tu chvíli nepoznali že nemá v pořádku zadní nohy.V místě ustájení jsme se ptaly jestli s nima něco nemá zdálo se nám že nějak špatně chodí ,majitelka a taky trenérka nám řekla ,že to tak hříbata mají.pak jsme ho převezly na hříbárnu a tam nám řekli že je má špatné a veterinář řekl že se tomu říká ,,kroužek plnokrevníků" a že na něm nikdy nikdo nebude jezdit že mu zkostnatěly chrupavky že má artrozu zadních nohou zapříčinil to prý špatný odchov .Měli jsme ho 59 dní a i když to původní majitelka věděla že doba je delší než podle zákona o vrácení ,řekla že není problém koníka si odveze a peníze do konce prázdnin vrátí prosila ještě zda bychom ji nepřispěly  polovinu na přepravu což bylo 3500kč souhlasily jsme  .Odvezla ho 31.7.2012 a dodnes neposlala ani korunu s tím že mi nic nevrátí jelikož ji léčba stojí peníze ,ustájení atd. takže my máme kupní smlouvu že je náš ,ona má našeho koně a průkaz který jsme nestihly přepsat na nás a v dobré víře že vše vrátí jak bylo domluveno ji ho dcera dala.  V průkaze je zapsaná jen matka jelikož hřebec kterým připouští nemá ještě žádnou licenci prý na ní pracuje a až ji bude mít  prý není problém ho do průkazu dopsat to si myslím že je zvláštní a nevím jestli se to tak dělá.protože to není první hříbě kterým byl otcem.Děkuji za jakoukoli odpověď Majka

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Dobrý den, váš příběh je smutný a poučný. Základ odběru hříběte měl být zakotven v kupní smlouvě kobyly, tzn. mělo být zakotveno předkupní právo na budoucí hříbě a to včetně smluvní ceny za hříbě. Na hříbě jste tedy měli mít samostatnou kupní smlouvu, ve které měl být i odstavec o jeho zdravotním stavu. Nevím co přesně ve smlouvě máte ohledně zdravotního stavu hříběte. Předpokládám, že tam je nějaký odstavec, že hříbě je předáváno zdravé apod.  Majitelka a chovatelka zcela určitě musela vědět, že hříbě není v pořádku! Několikrát ho u ní musel vidět veterinář - porod, výžeh a pod.

V současné době je tedy hříbě zpět u chovatelky, předpokládám, že opět máte smlouvu nebo doplněk k původní kupní smlouvě na hříbě. Skryté zdravotní vady hříběte můžete uplatnit do 42 dní po koupi hříběte. Pokud jste tuto lhůtu promarnila - je to škoda, měla jste hříbě nechat prohlédmnout veterinářem ihned.

Přesto máte pořád šanci se dostat zpět ke svým penězům za kupní cenu. Jednak budete potřebovat veterinární zprávu, že hříbě trpělo vadou už při koupi od chovatelky, dále by jste měla zřejmě kontaktovat právníka a poradit se ním o dalším postupu. Já bych doporučoval směřovat celý případ na trestní čin podvodu s tím,že majitelka věděla v době prodeje, že hříbě má těžkou tělesnou vadu a neuvedla to do kupní smlouvy. Napsal bych jí doporučený dopis jako pokus o smír a pořadoval vrácení finanční částky za kupní cenu + náklady na dopravu nebo jak si to vypočítáte, s tím, že tam ale musí být určité datum, ke kterému má vyrovnání splnit. Upozornil bych ji, že v případě nevrácení těchto peněz předáte věc orgánům činným v trestním řízení k dalšímu opatření.

Takže moje rada zní bojujte o svoje práva, byla jste podvedena a chovatelka to ví a spoléhá, že to hodíte za hlavu.

06.12.2012 08:15

Marie Žůrková

 Dobrý večer,děkuji za Vaši předchozí odpověď,vše co jste doporučil jsme udělali i přes právníka ale bývalá majitelka mi při pokusu o smír nyní nabídla ani né čtvrtinu ceny za kterou jsem ho koupila s tím že s ním má výdaje za léčení,ustájení atd.doposud jsem si myslela že o jeho nemoci nevěděla ale myslím že věděla,problém je že jste psal že kdybych měla nějaké rengenové snímky  ale ty bohužel žádné nemám ale mám fotografie koníka když byl ještě u bývalé majitelky  a veterinář Ján Mach napsal že je to zcela zřetelně vidět že koník má to čemu se říká kroužek plnokrevníků a majitelka s tím měla už tehdy něco dělat.Nevím jestli by mi stačily jen fotografie?Takže nevím zda se mám pouštět do nějaké pře když to  mohu doložit jen fotkama.Dále řekl že veterinář který hřebečka čipoval a popisoval to musel vidět jinak by musel být slepý  takže buď jí to řekl že je nemocný a ona s tím nic nědělala tím ale koníka odsoudila k záhubě a velkým bolestem po zbytek jeho života  nebo  prohlídku neudělal dobře.To už se nikdo nedoví Děkuji za Vaši snad pro mne dobrou odpověď s přáním krásných vánoc a Nového roku Majka

 

 

                                                                                                                                                                                                                    

mohu doložit jen fotografiemi.Ján Mach napsal že veterinář který ho viděl a čipoval musel být snad slepý když to neviděl

17.12.2012 19:54

Dobrý den, já to chápu. Snaží se snížit svoje riziko na minimum. Náklady na léčení vás ale zajímat nemusí. Vy chcete zpět peníze za předmět smlouvy. Kůň je v tomto případě věc a vy požadujete zpět peníze za poškozenou věc. Další náklady na léčení koně u majitelky je pouze její osobní věc, která vás nesmí zajímat. Pokud je kůň opravdu ve vážném zdravotním stavu, tak ho měla dát po konzultaci s veterinářem utratit! Takový je bohužel život. Veterinář přece moc dobře ví co koni je, jaká je diagnóza a prognóza vyléčení a ve vztahu s nutnými vynakládanými prostředky na léčení je přece běžná praxe, že se rozhodne o utracení zvířete. To je plně v souladu ze zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Jinak je rozhodnutí na vás, myslím, že by jste v případném právním sporu uspěla, ale všechno stojí peníze. Já bych znovu reagoval na její odpověď na pokus o smír a znovu bych ji upozornil na její protiprávní jednání s tím, že bude následovat předání celé věci soudu. Co potom uděláte jen jen vaše věc.

s pozdravem

18.12.2012 11:45
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní