Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmná dávka

Autor: Iveta Datum: 21.12.2012 09:46

 Dobrý den, chtěla bych ohodnotit krmnou dávku svého koně.

Kůň - valach ČT 176cm VKH, 9 let, do minulého roku ježděn rekreačně, od začátku tohoto roku jsme začali sportovat na základní úrovni v drezuře i ve skokách (více zaměřeno na drezuru)

Kůň byl hubený - minulé jezdkyni se ho nepodařilo "nakrmit" - časté změny krmné dávky především složek ale i množství. 

Na jízdárně je koník spíše tlačivý, v terénu velice živý. Nyní dostává ráno 2litry pšeničných otrub, 0,5 litru vojtěškových granulí, 0,25litru bezovsových müsli - večer 2 litry pšeničných otrub, 0,5 litru vojtěškových granulí, 0,5 litru bezovsových müsli + vitámíny standart (letos v sozoně vitamíny sport a Alavis) a na jaře a na podzim lněné semínko a na zimu příkrm vitamínu C v listopad - prosinec. 

Zajímá mě, zda je to vyvážená krmná dávka, zda mu něco důležitého nechybí?

Po ječmenu mu okamžitě otečou nohy i po malém množství, po ovsu je nejezditelný a nervózní. Seno dostává ráno a večer, v zimě i přes den ve výběhu. V létě pastva. Výběh od rána do večera - noc box. 

Co se týče jezditelnosti při této krmné dávce - příjemně temperamentní, mírně lekavý (to byl ale vždycky :) ) v kostce na jezditelnost myslím ideální dávka. Jen mám obavy, aby mu nějaká důležitá složka nechyběla.

Děkuji za odpověď. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Iveta Achatzi

Co má za následek silný přebytek bílkovin? 

Kůň ná pravidelnou denní práci. Po konzultaci s veterinářem mi bylo řečeno, že kůň je na ječmen alergický, jelikož mu nohy otečou již po malé dávce ječmene i při pravidelném pohybu. 

Srst má kvalitní, není dekovám, pokaždé kvalitně nasrstí. Kopyta se mu podle našeho kováře za poslední rok velice zlepšila - kvůli špalkovitému kopytu ale nemůžeme podávat nic pro zkvalitnění kopyt a tím způsobený růst. Jen mazání na kopyta s vavřínovým olejem. Na jaře a na podzim v době přelínávání dostává lněné semínko. Dle slov našeho kováře měl kopyta tvrdá a nepružná. Nyní se mu prý velice zlepšila - i tvar špalku se lepší. 

Müsli dostává Besterly Herbic. Vitamín C dostávají koně v celé stáji, tudíž i náš. Sami jsme vit C přidávali jen minulý rok, když měl kůň bronchitidu. Vitamíny Dáváme NutriHorse Standard a letos jsme v sezoně dávali NutriHorse Sport. Zkoušela jsem i vitamíny, myslím že značky Fitmin Sport s L-Carnitinem a koník byl téměř nejezditelný. Pak jsem si přečetla pár věcí o L-Carnitinu a už si čtu pečlivě složení každých vitamínů :)

Neřekla bych, že mu chybí energie. Dle mého názoru je teď přiměřeně temperamentní. Po vyzkoušení různých krmných složek bývalé jezdkyně(různé množství ovsa, mačkaná kukuřice, ječmen, rýžové otruby, různé druhy granulí či doplňky například Myoplast) si myslím, že po tomto krmení nám i konečně přibral na váze a "neleze mu energie do hlavy" . 

Co tedy způsobuje přebytek bílkovin a jak bych to mohla zredukovat? Děkuji

 

 

 

 

 

26.12.2012 21:45

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je evidentní, že váš kůň je trochu jiný než "standardní" kůň. Není to ale nic ojedinělého, stejně jako u lidí, stále více lidí je na něco více či méně citlivých. Například reakce na L-carnitin je u běžného koně téměr žádná, protože i ve "speciálních přípravcích a vysokou koncentrací" bývá většinou této látky málo na to, aby koně reagovali něpřiměřeně. Bohužel se také v tomto případě jedná spíše o podvod na zákazníka (kup si za velké peníze něco málo, co obchodníkovi hodně vydělá), koncentrace účinné látky zůstává stále na spodní hranici.

Přebytek bílkovin se dá poznat podle reakce koně. Nejčastěji to bývá časté močení, vyšší spotřeba vody, intenzivní zápach čpavku v moči, vyšší lekavost koně (temperament??). Nicméně může být váš koník trochu jiný a má vyšší potřebu bílkovin a přebytek není tak patrný.
Redukovat se dá vypuštěním vysloveně bílkovinných krmiv (vojtěška, otruby, sladový květ...) a nahrazení krmivy s vyšší koncentrací energie, ale ne rychlé (ta právě "leze koním do hlavy")  - oves.
 

27.12.2012 22:52

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle mého názoru mu spíše jedna složka krmné dávky silně přebývá. Tou složkou je bílkovina. Odhadem je v krmné dávce o 40-50 % bílkovin než by měl mít (vojtěška - vysoký obsah, otruby - vysoký obsah) a nedostatek energie.

Na druhou stranu je každý kůň jiný a jak popisujete reakce vašeho koně na současnou krmnou dávku, tak se zdá, že mu přebytek bílkovin nedělá zjevný problém.
To co píšete o ječmenu, bývá právě standardní reakce na přebytek bílkovin a málo pohybu.

Jaké bezovsové müsli máte použité v krmné dávce?

Má váš kůň v pořádku kopyta a srst? Jak přelínává?

Proč přidáváte vitamín C?

Jaké používáte vitamínové doplňky, bohužel nedokážu podle názvu standard a sport  poznat, které jsou to.

23.12.2012 22:05
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní