Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmná dávka pro Qh

Autor: Vlaďka Datum: 30.01.2013 19:41

 Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně správného sestavení krmné dávky pro mou 4 letou kobylku plemene amqrican Quarter horse. jE TO SPORTOVNÍ KŮŇ SE ZAMĚŘENÍM NA REINING. Její apetit je velike komplikovaný, jen tak něco nežere, nebo žere pár dní a pak nechává. Její hlavní složkou je samozřejmě seno , luční . Min. půl dne pastva, pak přikrmuji müsli st. Hippolyt a to nutristar nebo champions claim, 2 l denně , dále pak máčenou směs ovsa a ječmene , cca 1 litr denně  o chuceno sladovým květem , a lněný olej , cca 100 ml . to vše je rozděleno do dvou dávek. Ráno a večer. Kobylka má práci 5 krát v týdnu , z toho 1 krát lonž, nebo práve ze země 20 min. , 1 krát vzjížďka , lehká a 3 krát jízdárenská práce  někdy 30 min, někdy 1 hod. dle potřeby. Nicméně kobča nechce žrát samotné müsli, ani samotné jádro, granule už vůbec ne, toto složení je relativně akceptováno, se žraním nijak nepospíchá. Můžete mi poradit, zda je tako krmná dávka optimální, případnbě jaké změny by jste provedl?

Děkuji za odpověď :)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Zdá se mi celkově dávka jádra dosti vysoká. Odhadoval bych potřebu jadrnách krmiv na 1 - 1,5 kg denně (tedy cca 2 litry denně). Je možné, že vaše kobylka má jádra přebytek a po sežrání potřebného (i když malého množství) se ve zbytku "nimrá".
Koně jsou většinou velmi konzervativní ve svých chutích. Proto jim nedělají dobře velké změny v krmivech a takzvaná pestrá strava bývá často hlavním problémem. Koně se v různých krmivech "štourají" a hledají do pro sebe chutnější část.

Müsli je právě příkladem snadného separování chutných od méně chutných částeček.
Můj názor na müsli je stále stejný - pro oko a čich člověka různorodé voňavé krmivo - pro koně zmatená směs krmiv. Když jsou koně žraví a je jim jedno co vlastně přijímají zhltnou vše co jim předložíte bez vybírání. Pokud ale, jsou koně ve stresu (z různých důvodů - ustájení, práce, společnost ve stádě atd.) mají problém s příjmem krmiva. Druhá nevýhoda müsli je, že cena neodpovídá obsahu a je možné v granulované formě krmiva pořídit stejno kvalitu i za poloviční cenu.

Doporučil bych tedy

varianta 1 - snížit množství krmiva - müsli vyřadit a doplnit vitaminominerálním doplňkem
varianta 2 - použít kvalitní a chutné granulované krmivo, které už obsahuje dostatek účinných látek

V obou případech sledovat kondici a sportovní výkon, pokud by se zhoršoval projev vaší kobylky tak postupně množství jádra navyšovat až dokud bude s chutí vyžírat. Když už zase nechávala ve žlábku, více nenavyšovat.

Pro další otázky jsem vám k dispozici.

01.02.2013 21:38
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní