Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
chtěla bych poradit s výživou mého stádečka. Mám kobylu - 22let ve velmi dobrém stavu, aktivní a velmi živá pod sedlem (hannover), 7 letou ČMB s nadváhou - cca přes tunu, 5 letého - drzého hannovera valacha (opadlá svalovina, čerstvě přiježděný), 8měsíční hříbě appaloosa a 14 letého valacha ČT - chtěla bych přejít na vaše krmivo, jelikož je vedlejší stáj s vašim krmivem velmi spokojená a mají viditelné zlepšení v celkové kondici jejich koní. Momentálně dostávají musli od spillers, chaff pegasus a namočené řepné řízky a chleba jako moučník - vše 1x denně. Prosím o radu, jak přejít na vaše krmivo a konkrétní druhy a dávkování pro jednotlivé koníky. Všichni jsou využíváni k rekreačnímu ježdění a občasné kurzy. Předem moc děkuji za radu
Dobrý den.
Mohla by jste mi konkrétněji popsat množství současných krmiv pro jednotlivé koně? Nebo dostávají vše dohromady?
Jak jsou ustájeni (volně nebo jsou na boce)?
Krmíte seno nebo používate také senáž? Dáváte jim seno volně nebo mají ad-libitní příjem např. velkého balíku.
Rád vám pomohu s krmnou dávkou, ale potřeboval bych odpovědi na položené otázky.
Přeji hezký den.
Dobrý den,
chaff pegasus, cool mix nebo senior maintenance a hříbě od prodávajícího dostává zbytek z pytle TH pro hříbata granule.
22ti letá kobyla - 2litry chaffu, 2litry senior maintenance a 1litr namočených řepných řízků - vše najednou smíchané
7letá ČMB - 2 litry chaffu, 2litry cool mix a 1litr nam.řep.řízků - také vše najednou smíchané
5ti letý - ted se vrací z výcviku, kde dostává pegasus granule obyč. 2litry namočené 1xdenně
8měs. appaloosa - 1litr chaffu, 0,5litru granulí TH, a trochu řepných řízků namočených - vše najednou
14 ti letý ČT - ted se k nám bude stěhovat, momentálně je na noc v boxe, dostává ráno oves a večer cool mix - nevím kolik :-)
Všichni koníci mají neomezený přístup k senu s přístřeškem, velké pastviny, pásli se do konce prosince, spotřeba sena je zatím 4 balíky od začátku zimy, až ted začali trochu víc to seno baštit. Kdykoliv si mohou zalézt do přístřešku nebo vyjít ven na pastvu, kde jsou většinou dopoledne. Používáme jen seno.
Moc děkuji za radu
Dobrý den.
Děkuji za popsání současných dávek.
Jsem přesvědčený, že by jste si pro všechny vaše koně vystačila se dvěma druhy granulovaného krmiva. HORSAL W1 pro všechny ježděné - pracující koně, HORSAL W3 pro mladou kobylku a pro 22-ti letou, jak píšete stále aktivní kobylu.
Momentálně podle mého názoru krmíte dosti drahou krmnou dávku. Již jsem se i zde v poradně setkal s Pegasus Chaff a mohu poblahopřát prodejci, že je úspěšný. Bohužel, ale zapomíná říct svým zákazníkům (pak by ale nebyl dobrý obchodník, ale možná by byl dobrý poradce), že pokud mají k dispozici dostatek svého sena, tak si kupují k senu ještě slámu, i když česnekovou.
(Naši koně mají také rádi čerstvou slámu, kterou jim nastýláme do přístřešku ke stěně aby si z ní mohli vybrat to nejchutnější, než se v ní vyválejí a ..... .)
Celkové dávky jadrných krmiv se zdají dosti vysoké, doporučil bych nižší. Píšete že mají sena bez omezení, takže není důvod se ničeho obávat.
Můj návrh jadrné části krmných dávek:
22 - letá veselá kobyla - 1,5 - 2,5 kg HORSAL W3
7-letá - 1,5- 2,5 kg HORSAL W1
5-ti letý - 1,5 - 2 kg HORSAL W1
8-měsíční - 0,7 - 1,5 kg HORSAL W3
14-ti letý - 1,5 - 2,5 kg HORSAL W1
řízky není třeba krmit - nemají žádný podstatný význam, krmení nenamáčet
Množství jádra je odhad, je potřeba přiměrřeně ubrat neb přidat, podle reakce vašich koní po práci - únava, přílišná veselost atd.
Pokud by jste měla zdroj na ječmen nebo oves je možné udělat kombinaci obou zmiňovaných krmiv s obilovinou.
Přeji hezký den
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.