Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, prosím Vás o rady jak nejlépe krmit muchaře. Kobyla 9let, teplokrevník, velice labilní, velmi lekavá. Zřejmě dost špatná minulost, když jsem jí koupila měla hrůzu z chlapů... Podle původu je velmi krevnatá... Teď baští ráno půl kila granulí obyč.hobby a večer půl kg ječ.šrotu, čtvrt kila slad.květu, půl kg pšenič.otrub a podzim zima mash.... minulý týden jsme začli detox (dromy). dál přidávám olej s česnekem, ostropestřec a když peníze dovolí máme i konopný olej. Práci nedělá téměř žádnou... má problémy i se zády... moc prosím o radu jak co nejvíce ulevit té mé ušatce. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Katka
Dobrý den.
Omlouvám se za zpoždění, nějak se mi váš dotaz nezobrazil v nově příchozích.
Když se dívám na vaši krmnou dávku, tak bych doporučil změny ve složení jadrných krmiv.
Bude stačit krmit jen ječmen, jemný šrot není ideální, lepší by bylo hrubě šrotovaný.
Zásadním problémem muchařů je vysoké pocení, tím tito koně lákají hmyz a ten je dráždí. Rozbíhá se koloběh, čím více je dráždí, tím více se potí a jde to stále dokola.
Proto musíme udělat všechna opatření, abychom sníželi nervozitu a pocení vašeho koně.
Snížit na minimum jadrná krmiva, pravidelně krmit HORSAL ELEKTROLYTE v množství 100 g denně do krmiva.
V létě zvýšit množství HORSAL ELEKTROLYTE na 200 g denně.
Tato opatření u většiny muchařů velmi dobře zabírají a nejsou drahá.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.